W tym roku motywem przewodnim naszego kalendarza będą niezwykłe miejsca Zamojszczyzny w obiektywie Bogdana i Kacpra Nowaków z Zamościa. A do poczytania polecam:
– Pamiętacie "gumowe autobusy"? Wiecie ile miejsc było w autosanach i ikarusach, a ile podróżnych faktycznie w nich jeździło w latach 80. i 90.? I dlaczego na zapuszczane przez niektórych panów baki wciąż mówimy pekaesy? O tym przeczytacie w tekście Leszka Wójtowicza.
– W Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lub. znajduje się dwanaście zabytkowych samowarów z najlepszej rosyjskiej fabryki w Tule. Jak tam trafiły? Pisze o nich Wioletta Dudek w artykule "Imperialna delicja, czyli czaj z samowaru".
– Sześć sióstr Kapłonównych z Wierzbia zostało rozdzielonych podczas wysiedlenia 1942. Czy jeszcze kiedy się spotkały? Losy sióstr przedstawia Agnieszka Piela.
– Są kanarki kształtne i kolorowe, a te z kolei dzielą się na kanarki lipochromowe i melaninowe. O niecodziennej pasji Janusza Osia, wiceburmistrza Krasnobrodu, przeczytacie w reportażu Bogdana Nowaka.
– Dla nastolatka w Polsce równowartość 35 euro to właściwie kieszonkowe, w Kamerunie tyle kosztuje zapewnienie dziecku rocznej edukacji. O tym jak uczniowie II LO w Zamościu zostali rodzicami czarnych dzieci pisze Anna Szewc.
– Hrubieszów to najdalej wysunięte na Wschód miasto w Polsce. W czasie PRL-u wybudowano w mieście schrony przeciwatomowe. Dotarł do nich Mariusz Parol.
– Członkowie KGW Radków, "Pukarzowianki", Huta Tarnawacka i Dyniska zaproponują 12 potraw wigilijnych.
To tylko niektóre z publikacji przygotowanych dla Was. Będzie też panoramiczna świąteczna krzyżówka z atrakcyjnymi nagrodami. Zapraszam Państwa do spędzenia świąt z "Kroniką Tygodnia". Wydanie z kalendarzem na 2021 rok będzie dostępne w sprzedaży od 22 grudnia.
Nie zapomnijcie, że po świętach 29 grudnia w sprzedaży będzie już noworoczny numer "Kroniki Tygodnia". Szykujemy dla Was wiele atrakcyjnych niespodzianek i konkursów. Bądźcie z nami.
Napisz komentarz
Komentarze