Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Czy czytelnicy są zadowoleni z warunków życia?

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy w większości są zadowoleni z warunków życia w miejscu zamieszkania. Aż 63,1 proc. osób było na „tak”. Badani wskazali też oczekiwane kierunki rozwoju gmin, w których mieszkają. Są to atrakcyjna oferta spędzania wolnego czasu, silna gospodarka oraz sprawność i funkcjonalność gminy.
Czy czytelnicy są zadowoleni z warunków życia?

Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali czytelnicy i czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Chcą atrakcyjnie spędzać czas

Respondenci to zarówno kobiety (50,5 proc.), jak i mężczyźni (49,5 proc.) w znacznej części, bo w 53 proc. w wieku 30-49 lat. Grupa osób w wieku 19-29 lat stanowiła 21,4 proc. respondentów, 50-69 lat 18,4 proc., a w wieku 0-18 oraz 70 i więcej pozostałą część. 5,8 proc. ankietowanych mieszkało na terenie województwa lubelskiego.

W Polsce proporcja między osobami zadowolonymi a niezadowolonymi z warunków życia w miejscu zamieszkania wynosi 63,1 proc. do 30,1 proc., przy czym osób zdecydowanie zadowolonych jest 21,9 proc., raczej zadowolonych 41,2 proc., a zdecydowanie niezadowolonych 12,6 proc. oraz raczej niezadowolonych 17,5 proc. Jeśli chodzi o 3 najbardziej oczekiwane kierunki rozwoju gmin, aż 59 proc. ankietowanych wskazało na atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu (4218 respondentów). 4101 osób, czyli 57,3 proc. ankietowanych oczekuje od gminy silnej gospodarki, a 3828 osób, czyli 53,5 proc., sprawności i funkcjonalności gminy.

Identyfikują się z miejscem zamieszkania

Z ankiety jasno wynika, że Polacy identyfikują się z miejscem, w którym mieszkają. 48,4 proc. respondentów identyfikuje się z miejscowością, w której mieszka, 21,6 proc. z najbliższą okolicą, a nie miejscowością, a 9,7  proc. osób identyfikuje się z gminą.  20,3 proc. osób nie identyfikuje się z żadną miejscowością. Polacy interesują się tym, co dzieje się w ich gminach. 43,7 proc. osób wskazało, że raczej interesuje się sprawami gminy, a 48,2 proc., że zdecydowanie tak. To pokazuje, że aż 91,9 proc. respondentów funkcjonowanie gminy nie jest obojętne. Jednocześnie ankietowani wskazali 3 główne problemy, z którymi borykają się mieszkańcy. Wśród odpowiedzi najczęściej pojawiały się: brak pracy i bezrobocie, smog i zanieczyszczenie powietrza, drogi i komunikacja, kanalizacja, służba zdrowia, bieda, brak miejsc parkingowych, władza, burmistrz, pandemia. Co ciekawe, gdyby ankietowani mieli możliwość decydowania o rozdziale dodatkowych środków finansowych, to w pierwszej kolejności wybraliby drogi i chodniki (55,6 proc. ankietowanych), parkingi i miejsca postojowe (31,6 proc.) oraz ścieżki rowerowe (36,7 proc.). Polakom zależy też na oświetleniu ulicznym (23,4 proc.), bazie edukacyjnej (27,8 proc.), infrastrukturze sportowej (21,9 proc.) czy bazie rekreacyjnej (32,2 proc.).

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE". Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama