Żołnierze z batalionu lubelskiego i dęblińskiego, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego 2 LBOT, we wtorek w godzinach popołudniowych zostali zaalarmowani, w związku z panującą sytuacją na głównych rzekach w kraju. W dniu 17 lutego, w godzinach porannych blisko 150 żołnierzy OT stawiło się w swoich macierzystych batalionach, by następnie udać się w rejon ćwiczeń tj. na teren Twierdzy Dęblin.
Terytorialsi realizowali zadania związane z działaniami przeciwpowodziowymi, jak np. budowa i umacnianie wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, doskonalili umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto realizowali ćwiczenia z obsługi sprzętu wchodzącego w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego, będącego na wyposażeniu 2 LBOT.
Moduł zadaniowy to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, spowodowanych np. klęskami żywiołowymi. W jego skład wchodzą, m.in.: samochody ciężarowe, terenowe, pojazdy sanitarne, quady, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe do zabezpieczenia prac w nocy, łodzie z silnikiem zaburtowym, a także drobny sprzęt inżynieryjno-saperski jak: piły spalinowe i kombinezony do pracy w wodzie. Jednym z ważniejszych aspektów działania modułu jest jego mobilność i szybkość stawiennictwa żołnierzy i sprzętu w rejon działań przeciwkryzysowych.
Tego typu ćwiczenia służą przede wszystkim sprawdzeniu ludzi, sprzętu oraz procedur przeciwkryzysowych w 2 LBOT. Warto dodać, że kompanijny moduł zadaniowy był już użyty kilkakrotnie, m.in. podczas usuwania skutków trąby powietrznej, jaka nawiedziła okolice Wojciecha w 2019 r.
Obecna sytuacja powodziowa w województwie lubelskim jest stabilna. Synoptycy jednak przewidują ocieplenie, co może wpłynąć na poziom wód w Wiśle. Ćwiczenia w Dęblinie potwierdziły, ze żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w razie potrzeby są gotowi do działań przeciwpowodziowych.
Napisz komentarz
Komentarze