Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:40
Reklama
Reklama

Łap wodę i oszczędzaj

Już można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu lub budowy przydomowej instalacji, do której będzie spływała deszczówka. Rząd uruchomił drugi nabór programu "Moja woda".
Łap wodę i oszczędzaj

Nowy rządowy program pn. „Moja woda” został przygotowany przez resort klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ub. roku. Ma on zachęcić do zatrzymywania wody deszczowej na prywatnych posesjach. Ich właściciele dostają dopłaty do założenia przydomowych instalacji, które pomogą wyłapać deszczówkę. Mają na tym zyskać oni i środowisko. Właśnie ogłoszono nabór do drugiej edycji programu.

Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. 100-milionowy budżet został wyczerpany już po dwóch miesiącach. Konieczne było nawet dołożenie do niego pieniędzy. Ostatecznie wyniósł ponad 114 mln zł na dofinansowanie blisko 25 tys. wniosków. To powód do satysfakcji. – Zbierając deszczówkę, przyczyniamy się do zatrzymania nawet miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program – mówił minister środowiska Michał Kurtyka.

Nabór na dofinansowanie kolejnych 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji ogłoszono 22 marca w Światowy Dzień Wody. Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Nabór potrwa do wyczerpania alokacji. Za pieniądze z programu „Moja woda” można sfinansować zakup, montaż, budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe bądź zbiornika retencyjnego, instalacji rozsączającej czy nawadniającej. Dzięki nim deszczówka nie będzie odprowadzana do kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Kanalizacja będzie odciążona, a wodę będzie można wykorzystać np. do podlewania ogrodu, rabat albo nawadniania trawnika. To czysty zysk dla środowiska i dla domowego budżetu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama