Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:25
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

32. przysięga w historii Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W niedzielę 28 marca br. kolejnych 73 ochotników z województwa lubelskiego złożyło przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była to 3 przysięga w tym roku i 32. w historii brygady.
32. przysięga w historii Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” - te słowa wybrzmiały terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.

Trudny okres pandemii i związane z tym obostrzenia sanitarne sprawiły, że uroczystość miała skromną oprawę i odbyła się bez udziału rodzin żołnierzy oraz gości. Mimo to, dzień ten na zawsze zostanie w sercach i pamięci 73 ochotników z naszego regionu, którzy podjęli decyzję, aby wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej i służyć swojej małej ojczyźnie oraz lokalnej społeczności.

Przysięga poprzedzona była 16 dniowym szkoleniem podstawowym realizowanym na bazie 21 batalionu lekkiej piechoty w Lublinie, podczas którego żołnierze z zachowaniem reżimu sanitarnego, szkolili się z elementarnych dziedzin żołnierskiego rzemiosła.
To szkolenie to dopiero początek drogi w WOT, gdyż pełne wyszkolenie żołnierza tej formacji trwa 3 lata i składa się z szeregu tematycznych szkoleń, kursów i poligonów.

Ochotnicy, którzy dziś złożyli przysięgę reprezentują różne miejscowości z województwa lubelskiego. Są wśród nich przede wszystkim osoby młode – min. 29 uczniów i studentów, 3 nauczycieli oraz przedstawiciele różnych zawodów, jak fizjoterapeuta, opiekun medyczny, urzędnicy. W gronie tym jest aż 19 kobiet.

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej od 17 października 2020 r. przeszły na kryzysowy model funkcjonowania, jednak nadal prowadzona jest rekrutacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Osoby z naszego regionu zainteresowane wstąpieniem w szeregi 2 LBOT będą mogły skorzystać jeszcze z 4 szkoleń podstawowych w tym roku. Najbliższe szkolenia planowane są w terminie 08-23.05 oraz 26.06.-11.07 br.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych na terenie kraju. W jej skład wchodzą bataliony zlokalizowane w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy około 3300 żołnierzy i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa lubelskiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama