Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:49
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Banknot z Kaczyńskim. Wiemy jak będzie wyglądał

W listopadzie na polski rynek trafią banknoty z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego o nominale 20 złotych, jego wzór zatwierdził już Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wiemy już jak banknoty będą wyglądać.
Banknot z Kaczyńskim. Wiemy jak będzie wyglądał

Banknot zatwierdzony

Na każdym polskim banknocie widnieje podpis Prezesa NBP. W ten symboliczny sposób prezes banku centralnego, jedynego emitenta polskich znaków pieniężnych, potwierdza, że są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Składanie podpisu na banknocie to tradycja pielęgnowana z przerwami od ponad 200 lat i dotyczy każdego nowego banknotu, zarówno banknotów powszechnego obiegu jak i kolekcjonerskich. Oznacza to akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody  Prezesa NBP na jego produkcję.

"Po raz pierwszy w historii zaprosiliśmy Polaków do udziału w tym wydarzeniu. Dzisiaj, w 11. rocznicę tragedii smoleńskiej, podpisałem banknot kolekcjonerski poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, ale także dla mnie osobiście, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał: Warto być Polakiem" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej  Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak będzie wyglądał banknot?

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego zostanie wykorzystany na banknocie o nominale 20 złotych. Pod portretem byłego prezydenta Polski zostało umieczone hasło: "warto być Polakiem" z podpisem Lecha Kaczyńskiego. Również data zatwierdzenia wzoru była nieprzypadkowa, miała bowiem miejsce w dniu 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu  tego banknotu z okazji Święta Niepodległości, w listopadzie bieżącego roku. Banknot trafi na rynek, a to oznacza, że będziemy mogli się nim posługiwać podczas zakupów i będzie wart tyle, ile wynosi jego nominał, czyli 20 złotych. 

"Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Warto jednak pamiętać, że numizmaty (monety i banknoty kolekcjonerskie) osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz banknotu powinien mieć więc na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową" - wyjaśnia Narodowy Bank Polski.

Banknoty kolekcjonerskie

Jak czytamy na stronie NBP, banknoty kolekcjonerskie to papierowe znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Są one wydawane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postacie, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

 

News4Media/fot.NBP, screen TVP



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oxnard 13.04.2021 17:51
Kolejne pisowskie badziewie na chwałę Kaczystanu!

dg 13.04.2021 09:55
Kaczyński to może twoj lumpel czy kumpel z podwórka? Prezydent Polski .

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama