Po okresie dużego zaangażowania w działania przeciwepidemiczne, żołnierze obrony terytorialnej z województwa lubelskiego powrócili do intensywnych ćwiczeń bojowych w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności.
W dniach 11-13 czerwca br., ponad 600 żołnierzy z batalionów lubelskiego, dęblińskiego, bialskiego, chełmskiego i zamojskiego doskonaliło swoje umiejętności bojowe. Tematyka ćwiczeń obejmowała, m.in. działania taktyczne, rozpoznawcze, bytowanie w terenie, strzelectwo, topografię oraz terenoznawstwo. Szkolili się również łącznościowcy i saperzy.
Szkolenia odbyły się, m.in. w rejonie Lasów Parczewskich, gdzie Terytorialsi z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty ćwiczyli wspólnie z członkami Stowarzyszenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Doskonalili umiejętności w zakresie prowadzenia działań nieregularnych oraz bytowania w różnych warunkach terenowych. Dodatkowo instruktorzy 23 bblp przeprowadzili zajęcia pokazowe z zakresu przygotowania żołnierza do działań na polu walki.
Ćwiczenia w stałym rejonie odpowiedzialności są jednym z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym żołnierzy WOT. To dzięki takim zgrupowaniom żołnierze podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty.
Terytorialna służba wojskowa od początku cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym regionie. Wykorzystując ten potencja WOT rozbudowują swoje struktury na Lubelszczyźnie. Przypomnijmy, pod koniec kwietnia br. zapadły decyzje o sformowaniu nowej brygady OT z siedzibą w Chełmie. 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej swoim stałym rejonem odpowiedzialności obejmie bardzo ważny dla bezpieczeństwa kraju, wschodni pas województwa lubelskiego - od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski. Równolegle trwają również prace nad utworzeniem dodatkowego batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który wejdzie w struktury 2 Lubelskiej Brygady OT.
Napisz komentarz
Komentarze