Wyniki prac zespołu ds. opiniowania projektów budżetu obywatelskiego na 2022 rok zostały opublikowane w ostatnim dniu czerwca. Do 30 lipca jest czas na ewentualne odwołania. Na początku kolejnego miesiąca ma być znana ostateczna lista pomysłów, na które będzie można głosować od 9 sierpnia do 15 września elektronicznie, a między 16 a 24 września w formie tradycyjnej podczas zebrań osiedlowych.
Przypomnijmy, że jest o co walczyć, bo w tej edycji obywatelskiego budżetu miasta do wydania będzie ponad 2,5 mln zł. Tyle pieniędzy pójdzie na inwestycje na każdym z 16 osiedli w Zamościu (po 100 tys. zł), a także na projekt ogólnomiejski (950 tys. zł).
Jakie projekty mają szanse na realizację, jeśli zdobędą wystarczającą liczę głosów? Na os. Planty może być remontowany parking albo powstać plac zabaw. Dla os. Orzeszkowej-Reymonta zaproponowano m.in. remonty ciągów pieszo-jezdnych, ale też postawienie książkomatu, czyli całodobowego dostępu do biblioteki. Mieszkańcy os. Kilińskiego chcieliby np. monitoringu i odnowienia parkingu. Także na os. Zamoyskiego czynione są zabiegi o remonty parkingów. Na os. Karolówka pojawił się m.in. pomysł budowy zbiornika na deszczówkę. Z os. Powiatowa jest kilka projektów dotyczących odnowienia ulic, na os. Partyzantów i Promyku również. Z kolei Słoneczny Stok stara się o doposażenie placu zabaw albo modernizację skateparku. Os. Rataja, Majdan i Zamczysko mają po jednym zgłoszonym projekcie, a każdy z nich dotyczy remontów lub przebudowy ulic.
A na co może pójść 950 tys. złotych. Wśród projektów ogólnomiejskich zaproponowano np. budowę toru rowerowego w rejonie parku, ale też centrum rozrywki na ul. Królowej Jadwigi, stworzenie przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 Zamoyskiej Strefy Aktywności, ale również m.in. remont Domu Centralnego przy ul. Żeromskiego w stulecie przyjazdu Bolesława Leśmiana do Zamościa.
Jedynym pomysłem, który już po wstępnej kwalifikacji został odrzucony jest stworzenie wybiegu dla psów na os. fioletowym przy ul. Zamoyskiego. W uzasadnieniu podano, że grunt we wskazanym miejscu nie jest własnością miasta, a MZK, a ponadto taki pomysł nie jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż chodzi o działki wskazane jako komunikacja samochodowa.
Pełna lista projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację w załączniku poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze