"Mimo licznych trudności „organizowanych” przeciwko tej ustawie także przez naszych, regionalnych jej przeciwników Sejm RP na dzisiejszym posiedzeniu przyjął ją stosunkiem głosów 233 za, 204 przeciw, 2 wstrzymujących się" – poinformował w mediach społecznościowych, zaraz po głosowaniu poseł Sławomir Zawiślak, wnioskodawca projektu ustawy. Wyraził też nadzieję, że również senatorowie poprą inicjatywę, a posłowie w trzecim czytaniu znów w większości zagłosują "za".
Podczas czwartkowego (8 lipca) posiedzenia Sejmu projekt poparło 217 posłów klubu PiS, a także m.in. z Konfederacji, Kukiz15 czy niezrzeszeni oraz, co ciekawe, Riad Haidar z Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko pomysłowi tworzenia Akademii Zamojskiej byli nie tylko opozycyjni z KO, Lewicy i Koalicji Polskiej, ale również 8 z rządzącej koalicji, m.in. Jarosław Gowin.
Przypomnijmy, że projekt ustawy zakłada, że nowa uczelnia zostałaby utworzona na bazie obecnej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Miałaby przejąć cały jej majątek i studentów, również tych, którzy pomyślnie przejdą przez trwającą obecnie rekrutację, a także pracowników, jednak ich umowy, jak wynika z ustawy, wygasną po upływie 3 miesięcy od daty wejścia w życie nowej ustawy, o ile wcześniej nie zostaną im zaproponowane nowe warunki lub te propozycje, które padną, zostaną odrzucone. Nowego rektora powołać ma minister edukacji i nauki.
Obecna UPZ kształci na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia. To filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.
"Reaktywowana uczelnia powinna w czasach współczesnych spełniać misję, która przez ponad dwa wieki formowała elity narodu polskiego w duchu zasad pietas literata, Deo et Patriae, misję, wyrażoną w dewizie: BÓG HONOR OJCZYZNA, a spełnianą przez Akademię Zamojską" – napisano w uzasadnieniu. A w dalszej jego części dodano: "Główny cel reaktywowanej Akademii Zamojskiej wymaga, aby odbywające się w niej kształcenie dokonywało się w oparciu o naukę historii, pogłębione, polskie studia humanistyczne i społeczne, tworzone w duchu realizmu filozoficznego oraz chrześcijańskiej tradycji narodowej" - dodano.
Poselska ustawa już w momencie, gdy trafiła do Sejmu wywołała wiele kontrowersji. Przeciwne jej przyjęciu były m.in. władze UPZ, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu>>>> Reaktywacja Akademii Zamojskiej z wątpliwościami.
Najbliższe posiedzenie Senatu jest planowane między 21 a 23 lipca.
Napisz komentarz
Komentarze