Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:25
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Dopóki pamięć w nas…

W Szarajówce (gm. Łukowa) odbyły się 12 lipca wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W innych miejscowościach powiatu biłgorajskiego też uczczono pamięć ofiar II wojny światowej.
Dopóki pamięć w nas…
Na obrzeżach wioski wykopano wspólną mogiłę, gdzie złożono szczątki pomordowanych. Obecnie stoi tam pomnik.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to nowe polskie święto państwowe obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji świętokrzyskiego Michniowa. Poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Święto zostało ustanowione w 2017 r.

W tym roku wojewódzkie obchody tego święta odbyły się w poniedziałek (12 lipca) w Szarajówce (gm. Łukowa), gdzie 78 lat temu Niemcy wspólnie z Ukraińcami żywcem spalili 59 mieszkańców tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Chmielku w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Po akademii patriotycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku uczestnicy udali się do Szarajówki, gdzie przy  cmentarzu – po okolicznościowych wystąpieniach i przedstawieniu świadectw rodzin pomordowanych mieszkańców (jednym ze świadków był nieżyjący już Władysław Wierzbowski, któremu cudem udało się ocaleć – przyp. red.) – złożono kwiaty i zapalono znicze.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

11.07.1943 pamiętamy bardziej niż Katyń 17.07.2021 20:58
Krwawa niedziela na Wołyniu i kresach o której rząd zapomina jak za IIRP traktuje 200tyś pomordowanych gorzej niż 20 tyś arystokracji oficerskiej w Katyniu

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama