Szanowni Państwo
Ten piękny wakacyjny czas sprzyja podróżowaniu. Wycieczki dalekie i bliskie poszerzają nasze horyzonty, uczą i ubogacają, bardzo często pozwalając nam odkrywać nowe ciekawe miejsca. Gmina Sułów ma w tym względzie bardzo wiele do zaoferowania - wyjątkowe walory krajobrazowe, turystyczne oraz przyrodnicze czekają na wszystkich odwiedzających.
Na odwiedzających czekają liczne atrakcje turystyczne – leżąca na terenie naszej gminy część zbiornika wodnego „Nielisz” to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz wszystkich, którzy poszukują ciszy i spokoju na łonie przyrody.
Nasza gmina to również miejsce bogate w historię, zaczynając od wczesnośredniowiecznego Grodu Sutiejsk w Sąsiadce po XVII-wieczne boje z Chmielnickim czy historie związane z Dworkiem Zamoyskich i na II wojnie światowej kończąc.
Społeczność naszej gminy musiała radzić sobie z wieloma niedogodnościami, stąd być może tak mocno zakorzeniona w nas chęć do podejmowania inicjatyw społecznych.
Na terenie naszej gminy działa kilkanaście aktywnych organizacji społecznych, współorganizujących z gminą wiele wydarzeń kulturalno-turystycznych.
Zapraszam na wycieczkę szlakiem naszych gminnych atrakcji.
Leon Bulak – Wójt Gminy Sułów
BRAMA ROZTOCZA
Gmina Sułów, odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, turystycznymi oraz przyrodniczymi. Odnajdziemy tu surowe piękno lessowych wąwozów, urokliwe zagajniki pośród łąk oraz bogactwo fauny.
Gminę zajmującą obszar 93,48 km² zamieszkuje ok. 4500 mieszkańców.
W jej skład wchodzi 15 miejscowości: Deszkowice Pierwsze, Deszkowice Drugie, Kawęczyn-Kolonia, Kitów, Kulików, Michalów, Rozłopy, Rozłopy-Kolonia, Sąsiadka, Sułowiec, Sułów, Sułów-Kolonia, Sułówek, Tworyczów, Źrebce. Centralnym punktem gminy, a zarazem siedzibą gminnych władz jest Sułów. Gospodarka gminy opiera się głównie na rolnictwie.
Pod względem geograficznym gmina położona jest w obrębie tzw. Padołu Zamojskiego, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Przez jej teren przepływa rzeka Wieprz, wraz ze swoimi dopływami – Porem i Łętownią. W granicach Gminy Sułów położony jest także zbiornik wodny „Nielisz” o powierzchni blisko 1000 ha.
1000 LAT HISTORII
We wsi Sąsiadka znajduje się wczesnośredniowieczne Grodzisko Sutiejsk pochodzące prawdopodobnie z XI-XII w. stanowi pozostałość historycznego grodu Sutiejsk, jednego z tzw. Grodów Czerwieńskich, leżącego na średniowiecznym szlaku łączącym Kijów z Krakowem.
Dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym gród w Sąsiadce pozostaje jednym z najdokładniej przebadanych grodzisk na Zamojszczyźnie.
Założycielem grodu był przypuszczalnie Jarosław Mądry – książę Rusi, który dla obrony granicy Polski z Rusią, w miejscu starej, pochodzącej prawdopodobnie z IX w. osady w latach 1034-1039 wybudował gród obronny Sutiejsk. Pierwsza historyczna wzmianka o grodzisku pochodzi z roku 1076, kiedy Sutiejsk stał się miejscem układów polsko-ruskich.
W szeregu innych grodów czerwieńskich Sutiejsk pełnił ważną funkcję warowni obronnej oraz siedziby władz. Tereny położone na pograniczu często zmieniały swoją zwierzchność. Należące niegdyś do Mieszka I Grody Czerwieńskie odzyskał Bolesław Chrobry, następnie trafiły one pod władzę wspomnianego już Jarosława Mądrego, a potem Kazimierza Odnowiciela i jego następcy Bolesława Śmiałego. W oparciu o przekazy historyczne gród Sutiejsk został zdobyty właśnie przez Bolesława Śmiałego w 1069 roku podczas wyprawy kijowskiej.
Na terenie dawnego średniowiecznego grodu Sutiejsk (obecnie Sąsiadka), w połowie lipca odbywa się Piknik Archeologiczny, który ściąga liczną rzeszę mieszkańców i turystów. Przybyli mają okazję zobaczyć występy grup rekonstrukcyjnych z czasów średniowiecza, pokazy tradycyjnego rzemiosła, występy zespołów ludowych, wystawy rękodzieła oraz posmakować tradycyjnej kuchni. Od kilku lat przy Grodzisku aktywnie działa grupa rekonstrukcyjna – Drużyna Grodu Sutiejsk. Jej członkowie organizują ciekawe pokazy, przybliżając odwiedzającym Gród historię wczesnego średniowiecza, zwłaszcza pod kątem obronności, ówczesnej broni czy wyposażenia wojowników.
NAD WIELKĄ WODĄ
Zbiornik wodny w Kulikowie – część zbiornika wodnego w Nieliszu leżąca na terenie gminy Sułów jest idealnym miejscem dla wędkarzy i osób poszukujących ciszy i spokoju na łonie przyrody. O walorach turystycznych Kulikowa decyduje zarówno piękne położenie nad zalewem Nielisz, jak również usytuowane w Kulikowie – obszerna altana, pole namiotowe oraz wieża widokowa.
Punkt widokowy w Kulikowie jest położony na trasie szlaku Green Velo. Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), którzy mogą odpocząć i schronić się pod altaną oraz podziwiać widok na zbiornik wodny w Nieliszu od strony gm. Sułów.
Stare koryto rzeki Por – jest ostoją ptactwa i miejscem często odwiedzanym przez miłośników wędkarstwa. Nieopodal znajduje się figura św. Jana Nepomucena, który wg legend miał chronić mieszkańców przed powodziami spowodowanymi wylewaniem rzeki Por.
SPORTOWE EMOCJE
Przez teren Gminy Sułów przebiegają dwie trasy rowerowe. Jedną z nich jest trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, drogi, która pozwala przejechać na rowerze przez pięć województw Polski Wschodniej. Druga to słynna w okolicy Czarna Perła. Na zapalonych rowerzystów czeka więc ponad 31 km malowniczych tras rowerowych przebiegających przez teren naszej gminy.
Promując zdrowy, aktywny styl życia i wspierając rozwój sportowych pasji Gmina Sułów stała się organizatorem szosowego wyścigu kolarskiego zwanego Memoriałem im. Feliksy Poździk. 4-letnia już tradycja „ścigania nad zalewem” pokazała jak popularny jest to sport i jak doskonale promuje atrakcyjne turystycznie, a nieodkryte miejsca. Tegoroczna odsłona kolarskich zmagań będzie wyjątkowa! Ponieważ przedsięwzięcie się rozwija, w tym roku organizujemy aż dwa wyścigi – Memoriał trenera Kazimierza Kowalczyka – 7 sierpnia oraz Memoriał im. Feliksy Poździk – 8 sierpnia. Tymczasem w poniedziałek 9 sierpnia rusza najsłynniejszy polski wyścig kolarski Tour de Pologne, którego trasa po raz pierwszy przebiegać będzie m.in. przez teren Gminy Sułów.
WARTO ODWIEDZIĆ
Drewniany zabytkowy kościół w Tworyczowie – kościół drewniany, trzynawowy. Powstał w latach 1932-1933. W drewnianym ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz statua Pana Jezusa z otwartym Sercem. Obok świątyni usytuowana jest drewniana dzwonnica z 1949 r.
Miłośnicy pieszych wędrówek, poszukujący wyciszenia i duchowej równowagi oprócz sielskiego krajobrazu, natrafią na przebogatą ilość przydrożnych kapliczek i krzyży.
W historycznym pejzażu gminy odnajdziemy także cmentarze wojenne w Sułowcu oraz Kitowie.
Dwie regionalne izby pamięci zlokalizowane w Sułowie i Sąsiadce przyciągają ciekawymi eksponatami, ukazując bogactwo lokalnej kultury i jej charakterystyczny koloryt.
JESTEŚMY AKTYWNI
Na terenie naszej gminy bardzo aktywnie działają lokalne organizacje społeczne – w tym 5 stowarzyszeń i 6 Kół Gospodyń Wiejskich. Zrzeszeni w nich mieszkańcy podejmują liczne inicjatywy, tak na gruncie społecznym, jak i kulturalnym. Przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. Feliksy Poździk w Sułowie działają także Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespół wokalno-instrumentalny Pół na Pół. Dużą popularnością cieszą się organizowane w naszej gminie cykliczne imprezy, oprócz wspomnianych Pikniku i Memoriału, m.in. Dzień Kobiet, Dożynki Gminne, Spotkania Sąsiedzkie, Festiwal Patriotyczny, Święto Strażaka czy też Spotkanie Opłatkowe.
Zapraszamy do Gminy Sułów!
Musicie nas odwiedzić!
Napisz komentarz
Komentarze