Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:41
Reklama
Reklama

W Nowosiółkach nie próżnują

Koło gospodyń wiejskich w Nowosiółkach podąża „Tropem ETNO-inspiracji”. Organizuje ciekawe warsztaty. Dla starszych i młodszych. A wszystko po to, by zachować tradycje regionalne.
W Nowosiółkach nie próżnują
Dzieci w skupieniu przygotowywały organizery na ścianę. Pomysłów nie brakowało.

Dofinansowanie w wys. 30 tys. zł na realizację swego pomysłu pn. „Tropem ETNO-inspiracji”, panie z KGW w Nowosiółkach otrzymały z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Dzięki temu mogły zaplanować cykl ciekawych warsztatów. 

Podczas międzypokoleniowych warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez Joannę Patron właścicielkę Zamojskiego Centrum Rękodzieł „W ramach sztuki”, dzieci z opiekunami przygotowywały organizer na ścianę. W międzyczasie wszyscy mogli posilić się przygotowanym przez panie z KGW poczęstunkiem, posłuchać opowieści starszych uczestników o dawnych czasach, o wzorach i motywach, jakie stosowano do ozdabiania domów.

Były też warsztaty stylizacji mebli i ścian. Uczestniczki poznały techniki stylizacji mebli i ścian, które mogą zastosować w swoich domach. W tym m.in.: technikę malowania na gładko, malowania strukturalnego, techniki postarzania i patynowania za pomocą farb i wosków, techniki cieniowania. Zabrały się też za odnawianie ponad 50-letniej skrzyni. Oczyściły ją z wielu warstw farby i przygotowały ją do nanoszenia wzorów i motywów, a potem pęknie ozdobiły. Skrzynia stanie w świetlicy wiejskiej w Nowosiółkach

Podczas  kolejnych warsztatów rękodzielniczych kobiety malowały wschodnie anioły. W spotkaniu uczestniczyły panie w różnym wieku, dzięki czemu warsztaty miały również charakter integracyjny. Młodsze mogły posłuchać opowieści starszych, o tym jak się żyło kiedyś w Nowosiółkach, o tym jak ludzie się spotykali i kultywowali lokalne tradycje i obyczaje.

Nie brakło też chętnych do udziału w warsztatach ceramicznych dla dzieci i dorosłych.

W sierpniu zaplanowano jeszcze warsztaty zielarskie, a we wrześniu gospodynie z KGW i osoby wspierające koło wybiorą się na wycieczkę do warszawy i na Podlasie. Na zakończenie projektu zostanie wydana pamiątkowa broszura, w której panie pokażą jak zostały zrealizowane wszystkie zadania.

-  Uczestnicy warsztatów byli zadowoleni. Podobało się dorosłym i dzieciom. W założeniu w każdych warsztatach miało uczestniczyć 30 osób, ale uczestniczyło nawet więcej. Cieszymy się, że tak wszystko dobrze wyszło. To dla nas zachęta, żeby pisać kolejne wnioski i pozyskiwać na nie dofinansowane. Ten projekt był już drugim realizowanym przez nas projektem. Liczymy, że będą kolejne - mówi Małgorzata Bryk, przewodnicząca KGW w Nowosiółkach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama