Mieszkańcy Poturzyna są dumni z tego, że niegdyś w tej miejscowości gościł Fryderyk Chopin. Gmina buduje tam centrum chopinowskie, a przed wakacjami współpracowała z lubelską Fundacją EduArtte przy kręceniu filmu pt. „Wakacje z Panem Pichonem”. Efekty można już oglądać w Internecie.
Z czasów, gdy Chopin przebywał w Poturzynie, pozostało dziś niewiele. Okazały dwór Woyciechowskich spłonął wraz z wzniesioną przez nich cukrownią w latach 40. XX wieku. Jest jeszcze kilka zabudowań gospodarczych, są fundamenty cukrowni, stawy. Niestety wszystko to zarośnięte, zaniedbane. Te miejsca pokazane zostały w filmie zatytułowanym „W drodze do przyjaciela”. To trzeci odcinek z cyklu "Wakacje z Panem Pichonem", który zrealizowała lubelska Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej i Twórczości Teatralnej (EduArtte).
– Trochę smutno wypada zestawienie pięknych wnętrz muzeów z poturzyńskimi włościami Woyciechowskich – przyznaje wójt Dariusz Kozłowski, który sam jest miłośnikiem twórczości Chopina. Wójt tłumaczy, że obecnie te dobra są w rękach prywatnych, tylko część stawów należy do gminy.
W filmie po dawnych dobrach Woyciechowskich spaceruje Mariola Zagojska, solistka Teatru Muzycznego w Lublinie, razem z Grażyną Dobrzańską, która była nauczycielką w szkole podstawowej w Poturzynie, a obecnie uczy w Telatynie. Pani Grażyna opowiada o Chopinie, o miejscach, które tu odwiedził, prezentuje pomnik autorstwa Jana Bulewicza, upamiętniający pobyt Chopina w Poturzynie. Gdyby film kręcono za rok, to w Poturzynie na pewno byłoby więcej do pokazania, bo gmina Telatyn buduje Centrum Promocji Wsi (nazywane też centrum chopinowskim). Zmieni się też krajobraz w gminnej części parku ze stawami.
– Stawy są powoli przywracane do świetności, planujemy postawić ławeczki, zrobić molo. W centrum chopinowskim będzie sala koncertowa. Pięknego domu Woyciechowskich nie da się odwzorować, ale staraliśmy się w projekcie centrum do niego nawiązać. Będzie w stylu klasycznego dworku i z elementami współczesnymi – mówi Dariusz Kozłowski. I dopowiada, że jest plan, żeby w parku i w centrum znów zabrzmiała muzyka chopinowska, żeby znowu organizować w Poturzynie koncerty. Ostatnie w ramach Letniej Akademii Artystycznej zagrano w 2015 roku.
Tak więc Poturzyn będzie można zobaczyć w przyszłości w piękniejszym wydaniu niż na filmie "Wakacje z Panem Pichonem". Ale i taki jak teraz ma swój urok i wyjątkowy klimat. Gmina zachęca do obejrzenia wszystkich odcinków. Można je znaleźć na YouTube.com.
Film zaciekawi nie tylko młodych widzów, z myślą o których powstał, ale i dorosłych. Zabierze ich w ostatnią wakacyjną podróż Fryderyka Chopina po Polsce. W podróż nostalgiczną, do beztroskich lat młodości. Chopin wyruszył w nią 11 lipca 1830 r. z Warszawy starym nadwiślańskim szlakiem, od Puław, poprzez Końskowolę, Lublin, Krasnystaw, Hrubieszów aż do Poturzyna, gdzie mieszkał jego serdeczny przyjaciel Tytus Woyciechowski.
W rolę małego Frycka wcielił się Fryderyk Jankowski, a młodzieńca Jakub Gąska – tenor, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tytusa zagrał Kamil Adach, a Konstancję Gładkowską, miłość Chopina, Małgorzata Iwan. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jerzy Turowicz, a realizację Kacper Pęczuła. Wykorzystano utwory Chopina w wykonaniu m.in. uczniów szkół muzycznych, a śpiewali m.in. soliści Mariola Zagojska (sopran) i Patrycjusz Sokołowski (baryton). Sceny kręcone były w muzeach i obiektach historycznych, m.in. w Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Muzeum St. Staszica w Hrubieszowie, a także w Urzędzie Gminy Telatyn i Poturzynie. Gmina Telatyn po raz pierwszy współpracowała z Fundacją EduArtte. Na pewno nie ostatni, jak zapowiada wójt.
Napisz komentarz
Komentarze