Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:52
Reklama
Reklama

Gdula pokatulała się pod giry chudoby, czyli jak to powiedzieć gwarą księżpolską

Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu podsumował konkurs na słowniczek dawnej gwary. Laureatami zostali Aniela i Beata Sarzyńska, Joanna Guzek, Szymon Padiasek. Uczestnicy mieli za zadanie zebrać jak najwięcej słów z miejscowej gwary.
Gdula pokatulała się pod giry chudoby, czyli jak to powiedzieć gwarą księżpolską

Autor: GOK Księżpol

Konkurs realizowało Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol, przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu w ramach projektu pn. „Folko-księzpolsko”. Polegał on na zebraniu, opracowaniu i wydaniu w formie przewodnika informacji na temat folkloru gminy Księżpol. Mieszkańcom miał przybliżyć wartości związane z poznawaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. 

- Najstarsi mieszkańcy księżpolskich wsi pamiętaj jeszcze, jak się dawniej mówiło, śpiewało, jadło czy się ubierało. Wiedza ta może być cennym materiałem do dalszych badań i opracowań oraz przyczynkiem do rozwoju zainteresowań folklorem u dzieci i młodzieży. Jednocześnie jest to ostatni moment, aby te informacje zebrać „od źródła” i zachować dla następnych pokoleń - uważają inicjatorzy projektu.

W słowniczku znalazły się m.in. takie wyrazy: 

bałuchy – oczy

bolecha – choroba

chudoba – krowy, bydło

dryblas – wysoki chłopiec

dziwczocha – dziewczyna, córka

fafrać – cicho rozmawiać

gdula – duży owoc gruszy

gira – noga

graba – ręka

katulać – toczyć się

machałajka – zimowa czapka

pamra – mgła

rajwach – szum, zamieszanie

śrajbować – pisać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama