Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:06
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Turobin: Pamięci ofiar komunistów

Mieszkańcy gminy Turobin uczcili 5 września pamięć 12 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez komunistów w 1945 r. w Czernięcinie Poduchownym. Była msza święta, odsłonięcie pomnika oraz rekonstrukcja tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat.
Turobin: Pamięci ofiar komunistów
Pomnik odsłonięto 5 września.

Autor: Leszek Wójtowicz

Celem obławy, do której doszło 19 kwietnia 1945 r. w Czernięcinie Poduchownym i okolicznych miejscowościach, było rozbicie operujących w rejonie Turobina oddziałów partyzanckich. Żołnierze NKWD wraz z plutonem operacyjnym Milicji Obywatelskiej z Krasnegostawu wkroczyli na ten teren od strony Zamościa, zabijając 12 mieszkańców Czernięcina Poduchownego, Żurawi, Gaju Czernięcińskiego, Wólki Czernięcińskiej i Turobina (11 zostało zastrzelonych na miejscu, a jeden został zabity przy próbie ucieczki z Turobina). Większość z nich była związana z podziemiem niepodległościowym. Najmłodsza ofiara miała 17 lat. To był Józef Derkacz. – Dodatkowo zatrzymano około 50 osób, które trafiły najpierw do Turobina, a następnie do Żółkiewki – informuje Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN w Lublinie. – Część została zwolniona, reszta trafiła do Krasnegostawu (tam mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a gmina Turobin leżała wówczas w powiecie krasnostawskim – przyp. red.) i dopiero po roku czy dwóch latach odzyskała wolność.

Informacje o zbrodni i aresztowaniach spisał jeden z zatrzymanych. To był kierownik miejscowej szkoły. Do jego zapisków dotarł sędzia Zbigniew Łupina, prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju, który razem z dyrektorką SP w Czernięcinie Poduchownym Małgorzatą Sikorą i proboszczem miejscowej parafii ks. Bolesławem Stępnikiem byli głównymi orędownikami upamiętnienia ofiar komunistycznego terroru.

W niedzielę (5 września) z inicjatywy władz samorządowych i lokalnej społeczności na cmentarzu parafialnym w Czernięcinie Poduchownym odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom obławy. 

Przeczytaj cały artykuł w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama