Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:41
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nie tylko osobówka. Czym możesz jeździć z prawem jazdy kat. "B"?

Kategoria „B” to podstawowe uprawnienie wśród polskich kierowców. Odbierając dokument otrzymujemy możliwość prowadzenia samochodów osobowych. Mało kto wie, że lista pojazdów, których dotyczy, jest o wiele dłuższa.
Nie tylko osobówka. Czym możesz jeździć z prawem jazdy kat. "B"?

Autor: News4Media

„Gratuluję, wynik egzaminu jest pozytywny”

Po tych słowach egzaminatora mija zwykle od kilku do kilkunastu dni, zanim będziemy mogli odebrać nasz upragniony dokument prawa jazdy kat. B. Nie wszyscy jednak wiedzą, że plastikowy dowód, poświadczający nasze umiejętności kierowania pojazdem, pozwala nam prowadzić nieco większe maszyny, niż zwykła „osobówka”.

Jakie pojazdy w tej kategorii?

Według aktualnych przepisów prawa, posiadając prawo jazdy kat. B, możemy kierować pojazdem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej (łączna masa pojazdu gotowego do drogi wraz załadunkiem) do 3,5 tony. Jest to np. tradycyjny samochód osobowy. Uprawnienie to nie dotyczy jedynie motocykli oraz autobusów. Zgodne z kodeksem będzie również ciągnięcie za powyższym pojazdem lekkiej przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita nie przekroczy 750 kg.

Ponadto posiadając podstawowe uprawienia, możemy kierować mniejszymi pojazdami z grupy AM, czyli motorowerami oraz lekkimi czterokołowcami.

Zwykłe prawo jazdy pozwala nam także na prowadzenie zespołu pojazdów, których łączna, całkowita masa nie przekroczy 3,5 tony. Wyjątkiem jest tu również autobus i motocykl.

Co ciekawe, dzięki posiadaniu prawa jazdy kat. B możemy zgodnie z prawem kierować ciągnikami rolniczymi. Prawdziwym zaskoczeniem dla niektórych kierowców będzie informacja, że uprawnienie dotyczy równie pojazdów wolnobieżnych (np. walca, koparki lub kombajnu). Obowiązuje to jednak tylko na terenie naszego kraju.

Decydując się na kat. B mamy również możliwość prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg);  zespołu pojazdów złożonego z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy. Ponadto osoby, które posiadają dokument od minimum trzech lat, mogą prowadzić też motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW. Obydwa zapisy funkcjonują również tylko w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama