Inauguracja wydarzenia – z udziałem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, przedstawicieli resortu sprawiedliwości oraz zamojskiego środowiska prawniczego – odbędzie się 15 października w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Tematem wiodącym konferencji będą efekty prac badawczych prowadzonych na Lubelszczyźnie w ramach pilotażowego programu, które dotyczyły zmian w przepisach karnych umożliwiających zawarcie ugody mediacyjnej pomiędzy sprawcą czynu karalnego już skazanym prawomocnym wyrokiem i pokrzywdzonym.
– W ramach Tygodnia Mediacji w Polsce w naszym środowisku wykłady i prelekcje prowadzić będą sędziowie, zaś symulacje mediacji mediatorzy, którzy mają już w swoim dorobku wiele pomyślnie przeprowadzonych mediacji – informuje sędzia Teresa Bodys, koordynator ds. mediacji Sądu Okręgowego w Zamościu
Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązania sporu, mającym charakter polubowny. Przeprowadzana jest według regulacji prawnych, ale dobrowolnie – poza salą sądową i przed profesjonalnym mediatorem. Efektem mediacji jest ugoda zawarta przed mediatorem, która w większości kategorii sporów zatwierdzona przez sąd nadaje się do wykonania podobnie jak wyrok sądowy czy ugoda zawarta przed sądem. Jej zaletą jest szybkie i zdecydowanie tańsze od procesu sądowego zakończenie sporu. – Do uczestnictwa w święcie mediacji zapraszamy lokalne władze, kuratorów oświaty, przedsiębiorców, samorządowców oraz stowarzyszenia i inne grupy osób – zwraca się sędzia Bodys.
Spotkania edukacyjne będą się odbywały w Zamościu, a także w Biłgoraju, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim i Tomaszowie Lubelskim. Szczegółowy program – na stronie stronie internetowej Sądu Okręgowego w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze