Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 18:46
Reklama
Reklama

Zyskaj nowy zawód lub dodatkowe kwalifikacje

Rozmowa z Danutą Błahutą z Akademickiego Centrum Edukacji Akademii Zamojskiej
Zyskaj nowy zawód lub dodatkowe kwalifikacje

Autor: Danuta Błahuta

Akademia Zamojska oferuje kształcenie nie tylko na studiach I i II stopnia, ale prowadzi także studia podyplomowe. Dlaczego warto podjąć naukę na studiach podyplomowych w tej uczelni?

Podnoszenie kwalifikacji jest kluczem do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Warto więc zdecydować się na podjęcie nauki na studiach podyplomowych, które mogą być pierwszym etapem do awansu zawodowego lub zdobycia nowego zawodu i rozpoczęcia pracy w nowej branży. Okres realizacji studiów podyplomowych, zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, powinien trwać co najmniej 2 semestry, czyli już w ciągu roku możemy zdobyć nowe, atrakcyjne na rynku pracy, kwalifikacje zawodowe. Akademia Zamojska w swojej ofercie posiada ponad 30 kierunków studiów podyplomowych, adresowanych do różnych grup zawodowych. Kształcenie na studiach podyplomowych w głównej mierze ma wymiar praktyczny. Tutaj spotykają się ludzie związani z nauką oraz praktycy z różnych branż, którzy przekazują słuchaczom nie tylko wiedzę z danego obszaru, ale także doświadczenie z własnej działalności zawodowej.

 

Jakie kierunki studiów podyplomowych cieszą się największym zainteresowaniem w ostatnich latach?

W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszą się kierunki adresowane do nauczycieli, którzy chcą zdobyć kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu lub prowadzenia zajęć. W tej grupie kierunków zdecydowanie najpopularniejsze są studia z zakresu pedagogiki specjalnej, m.in. edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), diagnoza i terapia pedagogiczna. Ponadto zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak: matematyka dla nauczycieli, informatyka dla nauczycieli, integracja sensoryczna. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kierunek dający kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela – przygotowanie pedagogiczne.

Poza kierunkami adresowanymi do nauczycieli, kształcenie na studiach podyplomowych podejmują również grupy zawodowe niezwiązane z oświatą. Największym zainteresowaniem w tej grupie cieszyły się następujące kierunki: bezpieczeństwo i higiena w środowisku pracy, zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa państwa, agent celny, prawo zamówień publicznych i inne.

 

A jak wygląda sytuacja z naborem na studia podyplomowe na najbliższy semestr?

Rekrutacja na studia podyplomowe trwa przez cały rok. Poszczególne kierunki studiów uruchamiamy, gdy zbierze się grupa ok. 15 osób. Oferta studiów podyplomowych jest na bieżąco aktualizowana, aby spełniała oczekiwania rynku pracy, jak i wymogi formalne związane ze zmieniającymi się przepisami prawnymi. W chwili obecnej trwają zapisy na semestr zimowy roku akademickiego 2021/2022. Jeżeli ktoś chce podjąć naukę, powinien zarejestrować się poprzez stronę irk.upz.edu.pl do końca września br. W semestrze zimowym planujemy uruchomić m.in. następujące kierunki studiów: przygotowanie pedagogiczne, matematyka dla nauczycieli, edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, agent celny i inne.

 

Jaki jest koszt studiów podyplomowych?

Opłaty za studia są zróżnicowane, w zależności od liczby godzin przewidzianych do realizacji oraz specyfiki studiów. Opłaty za semestr studiów mieszczą się w przedziale od 900 zł do 1400 zł, z możliwością płatności czesnego w ratach dogodnych dla słuchaczy.

 

Czy słuchacze studiów podyplomowych mogą liczyć na dofinansowanie w związku z podnoszeniem swoich kwalifikacji?

Słuchacze studiów podyplomowych mogą ubiegać się o dofinansowanie do studiów z różnych programów, jakie są obecnie dostępne dla osób chcących podnosić swoje kwalifikacje. Źródła dofinansowania są uzależnione od sytuacji zawodowej, w jakiej znajduje się dana osoba. Są odrębne programy dla osób bezrobotnych oraz dla osób pracujących.

Pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie kształcenia swoich pracowników m.in. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. KFS jest wydzieloną częścią Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

Osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy, mogą także ubiegać się o dofinansowanie do studiów podyplomowych. Urząd może sfinansować do 100% kosztów związanych z podjęciem nauki na studiach podyplomowych.

Zarówno bezrobotni, osoby pracujące, jak i pracodawcy, którzy chcą uzyskać dofinansowanie do studiów podyplomowych lub innych form kształcenia, powinny złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

 

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Zamojską?

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 663 188 380, e-mail: [email protected] lub osobiście w Akademickim Centrum Edukacji Akademii Zamojskie, ul. Hrubieszowska 24 (pok. 7b).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: prącisławTreść komentarza: skoro nie dopełnił obowiązków, to niech to posprząta na swój koszt!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 16:16Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: PozdroTreść komentarza: Tragedia się stała a ty " babka Liebke" o polityce, wyluzuj, przypomnij sobie od czasu do czasu magiczne słowa, które uczyliśmy się jeszcze w przedszkolu, szkole - " przepraszam dziękuję, proszę, może pomóc ? ............i.t.d.,Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:24Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: Otóż to. Cała klika w osobach byłej starosty Karpiuk, Członek Krześniak, były radny Augustynek na czele z Józefem są odpowiedzialni za obecną sytuację ! A dziś Józef mówi, że nie trzeba w nieskończoność wypominać błędów ? Te błędy słono kosztują mieszkańców i nie wiadomo jak się to zakończy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: A Jarosińska nie przeszkadzała? Ani z niej dyrektor ani lekarz, jedynie pionek suwerennej. Na ocenę przyjdzie czas, zbyt wcześnie na krytykę jak i pochwały.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: babka LiebkeTreść komentarza: Opolskie czyli patologicznym wyborcom PełO odwala ! Nie wytrzymał ciśnienia gdy dowiedział się kto jest kandydatem na prezydenta popieranym przez PIS !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w Rzeszowie
Reklama