Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 14:21
Reklama
Reklama

Juliusz Słowacki - Między słowem a obrazem. Zaproszenie na wystawę w KDK

Do końca października 2021 roku został przedłużony termin prezentowanej w Krasnobrodzkim Domu Kultury ogólnopolskiej wystawy ilustracji pt. „Juliusz Słowacki - Między słowem a obrazem”. Wystawa została zorganizowana przez KDK w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Sztuki Wizualne”.
Juliusz Słowacki - Między słowem a obrazem. Zaproszenie na wystawę w KDK

Autor: Fot. Krasnobrodzki Dom Kultury

Autorem i kuratorem projektu jest Maria Grażyna Szpyra, która od 40 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa).

Autorami ilustracji są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi, wyróżniający się graficy.

Na wystawie zgromadzono prawie sto ilustracji autorstwa 45 artystów do znanych i mniej znanych utworów Słowackiego – dramatów: Kordian, Balladyna, Mazepa, Lilla Weneda, Fantazy, Sen srebrny Salomei, Maria Stuart, Ksiądz Marek, Książę Niezłomny, poematów: Ojciec zadżumionych, Anhelli, Godzina myśli, W Szwajcarii, Król duch, liryk: Hymn o zachodzie słońca, Grób Agamemnona, W pamiętniku Zofii Bobrówny, Rozłączenie, Duma o Wacławie Rzewuskim, Listów do matki i inne. Artystów inspirowała również sama postać poety i patrioty, jednego z najwybitniejszych europejskich romantyków.

Wernisaż wystawy z udziałem przedstawicieli władz samorządowych Krasnobrodu, z burmistrzem Kazimierzem Misztalem na czele, odbył się w dniu 2 września br. i zgromadził wielu miłośników sztuki - mieszkańców miasta i gminy, artystów, pracowników i animatorów kultury z Zamościa, Tomaszowa Lub., Łukowej, a nawet z Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim, gdzie prezentowane są przygotowane w Krasnobrodzkim Domu Kultury wystawy.

Szczególnymi uczestnikami wernisażu byli autorzy prac: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Marcolla, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Elżbieta Wasiuczyńska, którzy uczestniczyli w odbywającym się w tym czasie XV Ogólnopolskim Plenerze Ilustratorów oraz Elżbieta Gnyp z Zamościa.

Gości powitała dyrektor KDK Mariola Czapla, która przedstawiła założenia projektu, a wystawę, jej twórców oraz towarzyszący przedsięwzięciu album zaprezentowała autorka projektu Maria Grażyna Szpyra. Burmistrz Kazimierz Misztal podziękował ilustratorom, dyrektorowi i pracownikom KDK za zaangażowanie i wkład pracy w realizację tego zadania oraz autorce projektu Pani Marii Grażynie Szpyrze, której wręczył okolicznościowy grawerton jako podziękowanie za zorganizowanie, wspólnie z Krasnobrodzkim Domem Kultury, piętnastu edycji Ogólnopolskich Plenerów Ilustratorów w Krasnobrodzie i towarzyszących im ogólnopolskich wystaw ilustracji oraz za promowanie Krasnobrodu poprzez sztukę. Plenery są miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla twórców ilustracji, a dla Krasnobrodu źródłem powstającej kolekcji dzieł sztuki i promocji miasta.

Po zakończeniu oficjalnej części wernisażu i obejrzeniu wystawy odbył się koncert zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”, który od wielu lat towarzyszy spotkaniom z ilustracją i jej twórcami.

Katalog towarzyszący wystawie, wydany w formie albumu (format A4, 96 stron, szyty nićmi, oprawa twarda, nakład 2000 egz.), został tak pomyślany, aby mógł funkcjonować jako wydawnictwo samodzielne, niezależnie od wystawy.

Wstęp do katalogu napisał prof. Jarosław Ławski z Uniwersytetu Białostockiego – znawca i badacz twórczości Juliusza Słowackiego. Projekt graficzny wykonał Bogusław Orliński – malarz, ilustrator, laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, wieloletni redaktor graficzny w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia. Koncepcję albumu opracowała i redakcją merytoryczną zajęła się Maria Grażyna Szpyra, która od wielu lat współpracuje z wybitnymi polskimi ilustratorami i KDK.

Wysoki poziom edytorsko-artystyczny albumu docenili artyści, a także specjaliści zajmujący się sztuką i literaturą, do których został wysłany - do KDK napłynęły z całej Polski gratulacje i wiele słów uznania za publikację.

Wystawa w KDK będzie prezentowana do końca października, potem planowane są kolejne pokazy na terenie Polski.


Dziubak Emilia- Rozłączenie

Ekier Maria - Kordian (Przygotowanie) - Szatan

Fąfrowicz Piotr - Baranki moje

Fąfrowicz Piotr - Niewiadomo co, czyli Romantyczność

Gaudasińska Elżbieta - Żmija – Romans poetyczny (pieśń V. Basza)

Gaudasińska Elżbieta -Hymn o zachodzie słońca

Gnyp Elżbieta - Smutno mi Boże (2)

Gnyp Elżbieta - Smutno mi Boże 2)

Gołębiowski Artur - Listy do matki

Gołębiowski Artur - Ojciec zadżumionych

Grodzka-Nowak -Beniowski (Pieśń pierwsza)

Grodzka-Nowak Hanna - Beniowski (Pieśń trzecia)

Lipka-Sztarbałło Krystyna - O Janku, co psom szył buty

Lipka-Sztarbałło Krystyna - O Janku, co psom szył buty (2)

Marcolla Jolanta - Śmierć co trzynaście lat stała koło mnie...

Marcolla Jolanta - Śmierć co trzynaście lat stała koło mnie

Michałowska Krystyna - Pośród niesnasek Pan Bóg uderza

Michałowska Krystyna - W ostatni dzień...

Orlińska Wanda - Balladyna

Orlińska Wanda - W pamiętniku Zofii Bobrówny

Płoszajska Jowita - Sumienie

Płoszajska Jowita - Anhelli

Wasiuczyńska Elżbieta - Sen srebrny Salomei

Wilkoń Józef - Uspokojenie (1)

Wilkoń Józef - Uspokojenie (2)

Witwicki Zdzisław - Balladyna (2)

Witwicki Zdzisław - Balladyna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama