Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:17
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

O maziarzach i budziarzach

„Bidaczowskie opowieści” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie z historią, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie.
O maziarzach i budziarzach
Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.

Spotkanie z historią w remizo-świetlicy w Nadrzeczu (gm. Biłgoraj) poprzedziły warsztaty obywatelskie, które dotyczyły w głównej mierze rozpoznania problemów i potrzeb lokalnego środowiska oraz poszukiwania możliwości ich rozwiązania. Poprowadziła je Anna Maciąg-Pazik.

Po zakończeniu warsztatów Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, pasjonat historii i regionalista, opowiedział o historii Starego Bidaczowa. Z przygotowanej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Ładą, kim byli maziarze oraz budziarze, czyli przodkowie obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Stary Bidaczów i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Podczas spotkania poruszono też temat aktywności mieszkańców biłgorajskich wsi oraz charakterystycznych dla tych terenów i zanikających obecnie rzemiosł na bazie drewna. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała fragmenty filmu „Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w gminie Biłgoraj”, zrealizowanego przez GOK w Biłgoraju. Tragiczne dzieje II wojny światowej przybliżyła prezentacja filmu „Partyzanckie wesele”, zrealizowanego w ramach VII Pikniku Historycznego w Brodziakach.

Dodatkową atrakcją było odwiedzenie ciekawych miejsc w Nadrzeczu – kapliczki z obrazami Jerzego Dudy-Gracza oraz miejsca, gdzie była dawna leśniczówka. – Podczas tych spacerów uczniowie usłyszeli również legendy i opowieści dotyczące okolicznych lasów – informuje Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.

Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama