Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:30
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

11 listopada - będziemy świętować

Będą msze święte w intencji Ojczyzny, manifestacje patriotyczne, wystawy, odczyty, parady i koncerty. Jak co roku mieszkańcy Zamojszczyzny będą świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 9.30) rozpoczną się w czwartek, 11 listopada oficjalnie obchody Święta Niepodległości w Zamościu. Później (godz. 10) w kościele Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewni  Nieetatowa Orkiestra Wojskowa w Zamościu prowadzona przez Stowarzyszenie "Jesteśmy z Tobą – Bądź z Nami". Na godz. 11 na Rynku Wielkim planowana jest manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym, okolicznościowym wystąpieniem prezydenta miasta, a także apelem poległych. Jak zawsze delegacje złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt Piłsudskiego w Zamościu.

Wiele różnych wydarzeń

Na obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości złoży się także szereg imprez towarzyszących. Już od 6 do 14 listopada Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej (Rynek Wielki 13) realizuje akcję "Mamy Niepodległą". To możliwość wysłania do bliskich okolicznościowych, darmowych pocztówek, zaprojektowanych specjalnie z tej okazji przez uznanych artystów. Projekt ten od kilku lat jest realizowany we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W czwartek polską niepodległość uczczą też motocykliści, którzy paradą ulicami miasta ruszą o godz. 12 z parkingu przy ul. Peowiaków (obok Lunety).

Na specjalne zajęcia najmłodszych patriotów zaprasza Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (od godz. 12.30). Spotkania z przedszkolakami i najmłodszymi uczniami odbywać się mają pod hasłem „Kto Ty Jesteś? Polak Mały!". Zajęcia inspirowane stałą wystawą „Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w." zostaną zorganizowane w Pawilonie pod Kurtyną. Tematem przewodnim będzie znak Orzeł Biały.

Święto obchodzone ma być też na sportowo. "Biegi Listopadowe" organizuje w środę, 10 listopada, Klub Sportowy „Agros” Zamość. Start na poszczególne dystanse od godz. 11 z Rynku Wielkiego.

Wieczorem (godz. 17) do wspólnego, patriotycznego śpiewania zaprasza zaś Zamojski Dom Kultury. Patriotyczne pieśni wykonywać będzie Zespół Wokalny Gaudeamus. Wydarzenie poprowadzi oraz wesprze muzycznie instruktor ZDK – Tomasz Ziąbkowski.

Rocznicę świętuje również Książnica Zamojska, m.in. poprzez wystawy: "11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości" czynną do końca miesiąca w filii nr 5 na al. Jana Pawła II czy internetowej ekspozycji „Niepodległa i Niepodległość w zbiorach Książnicy Zamojskiej” udostępnionej od 8 listopada.

Gmina też świętuje

Kilka wydarzeń z okazji rocznicy 11 listopada zaplanowano również w gminie Zamość. Ze względu na epidemię zrezygnowano z dużej imprezy, ale odbędzie się kilka mniejszych o zasięgu ponadsołeckim. W kościele parafialnym w Sitańcu (godz. 9) zostanie w czwartek odprawiona msza św. za Ojczyznę. Odbędzie się wówczas również koncert chóru „Sitanianie" pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej. Tego samego dnia po południu (godz. 15) w świetlicy wiejskiej w Zawadzie ma się odbyć sołeckie spotkanie śpiewacze z udziałem zespołu Czerwone Korale pod dyrekcją Katarzyny Kowanek.

Natomiast na niedzielę (14 listopada, godz. 17) w świetlicy w Mokrem planowane jest widowisko wokalne „Polaków śpiewanie o wolności" z udziałem zespołów Ale Cantare i ShowMen Szopinek. Całość poprowadzi Barbara Rabiega. To przedsięwzięcie będzie transmitowane na żywo w Internecie za pomocą streamingu video na stronie www.gok.gminazamosc.pl oraz na Facebooku „Zamojski GOK Wysokie".

Wszystkie imprezy są otwarte, z wolnym wstępem, należy jednak pamiętać, że w świetlicach liczba miejsc będzie ograniczona ze względu na reżim sanitarny i konieczność stosowania zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy są proszeni o zachowanie dystansu, a także używanie maseczek.

 

Biłgoraj

– Z uwagi na gwałtowny wzrost liczby zakażeń w naszym regionie, uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w bardzo ograniczonym zakresie – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biłgoraj.

O godz. 9.30 w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju zostanie odprawiona msza święta. Po nabożeństwie przy obelisku z tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce przez przedstawicieli władz państwowych i samorządów lokalnych.

O godz. 17 w Biłgorajskim Centrum Kultury w ramach „Jesieni z muzyką i słowem” odbędzie się koncert listopadowy w wykonaniu zespołów BCK.

Frampol

O godz. 10.50 delegacje złożą wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości we Frampolu. O godz. 11 we frampolskim kościele parafialnym rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, a w samo południe organizatorzy zapraszają do hali widowiskowo-sportowej na część artystyczną. W programie znajdzie się m.in. wspólne śpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, spektakl słowno-muzyczny „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” w wykonaniu uczniów SP we Frampolu, występy wokalne i pokazy taneczne.

Goraj

Przed nabożeństwem o godz. 9 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Goraju zaplanowano złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych w czasie II wojny światowej na rynku w Goraju oraz pod dzwonnicą świątyni. Po mszy świętej uczestnicy przejdą do GOK-u w Goraju, gdzie odbędzie się część artystyczna. W programie przewidziano m.in. prezentację utworów patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz spektakl „Obudź się Polsko” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu grupy teatralnej GOK-u.

Tarnogród

Przed mszą świętą w intencji Ojczyzny, która w tarnogrodzkim kościele parafialnym rozpocznie się o godz. 10, zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem na dziedzińcu kościoła. Po zakończeniu Eucharystii uczestniczy przejdą do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie rozpocznie się koncert na Święto Niepodległości w wykonaniu grup artystycznych działających w TOK-u, Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej oraz Teatru Młodych.

 

Hrubieszów

W Hrubieszowie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.20 na placu przy kościele pw. św. Mikołaja. Program jest podobny do tego z lat poprzednich. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpi m.in. burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska, odczytany zostanie apel pamięci, po czym kompania honorowa z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego odda salwę honorową. Delegacje różnych instytucji, szkół oraz organizacji pozarządowych złożą kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Legionisty. Tuż po oficjalnych uroczystościach, o godz. 10, w Kościele pw. św. Mikołaja rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. A o godz.12 w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury z koncertem wystąpi Orkiestra Dęta Piłsudczyków RP – Okręg Lubelski. Uroczystości przeprowadzone zostaną zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego i  obowiązującymi zaleceniami w związku z epidemią SARS-COV-2.

Mircze

Obchody Dnia Niepodległości rozpoczną się o godz. 9. Wtedy na placu przy tamtejszym kościele parafialnym zbiorą się uczestnicy uroczystości patriotycznych. Po złożeniu wieńców przy pomniku 10-lecia Niepodległości, o godz.10 rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny. Dzień wcześniej, 10 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury wystąpi zespół "Na granicy" (początek koncertu o godz. 17). A po koncercie uczestnicy zbiorą się przy ognisku obok GOK i będą śpiewali patriotyczne pieśni.

Tomaszów Lubelski

Powiatowe obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w Tomaszowie Lubelskim potrwają aż cztery dni. Zaczęły się już w poniedziałek. We wtorek 9 listopada o godz. 10 w Hali sportowej I LO (Ul. Wyspiańskiego 6) rozpocznie się sesja historyczna „Niepodległa”. Referaty wygłoszą: dr hab. Marcin Kruszyński (prof. Lotniczej Akademii Wojskowej) – „Józef Piłsudski – o losach pewnego męża stanu”, dr Janusz Kłapeć (IPN o. Lublin) – „Bitwa Warszawska 1920 – cud czy genialne wykonanie planu polskich sztabowców?”, dr Grzegorz Figiel (Biblioteka Woj. im. H. Łopacińskiego w Lublinie) – „Pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie 1921. Historia i legenda trwająca do dzisiaj”.

W środę 10 listopada w Muzeum Regionalnym im. dra J. Petera (ul. Wyspiańskiego 8) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu interaktywnego „Nasza Niepodległa”. Po nim wykład otwarty pt. "Podstawy patriotyczne społeczności Gimnazjum Koedukacyjnego im. B. Głowackiego w okresie międzywojennym” wygłosi dyrektor muzeum Robert Czyż. O godz. 12.30 przy placówce otwarte zostaną wystawy plenerowe. Jedna będzie poświęcona październikowi 1956 r. na Węgrzech, druga przedstawiać ma Lubelszczyznę w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921.

Główne obchody odbędą się 11 listopada. O godz. 10 w Siwej Dolinie, przy płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Piłsudskiego w Tomaszowie Lub. delegacje z powiatu złożą wieńce. O godz. 11 w Kościele pw. św. Józefa rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej będzie część artystyczna. Następnie przemarsz na teren I LO im. Bartosza Głowackiego. Tam odbędzie się uroczyste odsłonięcie Łuku Zwycięstwa. Nie zabraknie odświętnej oprawy. Będą też pokazy kawaleryjskie grup rekonstrukcyjnych. O godz. 16 na zainteresowanych czeka ostatnia atrakcja, ta najmilsza dla ucha. A mianowicie koncert patriotyczny „Blask Bitewnej Chwały" – Jan Pietrzak i przyjaciele. To w Tomaszowskim Domu Kultury. Wejściówki są darmowe, do odebrania w Starostwie Powiatowym w pokoju 54.

Więcej szczegółów na temat poszczególnych wydarzeń w naszym informatorze CO, GDZIE, KIEDY?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Covidowy 15.11.2021 20:00
No to poświętowaliście. Każdy bez maseczki w trakcie wzrostu zachorowań na Covid. Już Policja i SM wystawia bloczki mandatowe na podstawie zdj grupowych. Mandaty przyjdą pocztą wraz ze zdj . Możecie sie odwołać do sądu i nie przyjmować hahahah ale sędziowie pewnie też bez maseczek hahahahh Błazenada ebana na pokaz

Zamościak 10.11.2021 12:54
pod pomnikiem Piłsudskiego syf, pełno butelek i worków po cemencie. Pięknie

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama