Tak zdecydowali miejscowi radni, a podczas sesji w poniedziałek, 8 listopada oficjalnie nadali to honorowe obywatelstwo, jako "wyraz uznania za wieloletnią pracę dydaktyczną i wychowawczą oraz inicjowanie przedsięwzięć promujących Zwierzyniec w kraju i za granicą".
Jacek Szuty jest z roztoczańskim miasteczkiem związany "od zawsze". Tutaj kończył szkołę podstawową i średnią, czyli Technikum Przemysłu Drzewnego. Później studiował na lubelskim UMCS, by w 1978 roku wrócić do Zwierzyńca jako nauczyciel matematyki i wychowawca młodzieży technikum. Nowy Honorowy Obywatel Zwierzyńca to autor także autor podręczników do "królowej nauk" i poradników dla wychowawców. Przez 9 lat był też nauczycielem Szkoły Europejskiej w Brukseli i zainicjował współpracę między tą placówką, a szkołą w Zwierzyńcu. Efekty to m.in. wymiana młodzieży i wizyty studyjne nauczycieli.
Należy też dodać, że Jacek Szuty wymyślił też eksperyment pedagogiczny "Matematyka z kalkulatorem graficznym", za który został został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Jest profesorem oświaty, laureatem konkursu na tytuł "Najlepszego wychowawcy", a także współtwórcą i współorganizatorem Roztoczańskiej Szkoły Dydaktyki Matematyki, działającej przy Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu.
O wyjątkowy, kolejny tytuł dla niego wnioskował przewodniczący komisji oświaty Adam Bartnik. Sprzeciwu wśród radnych nie było żadnego.
To już jedenstae takie wyróżnienie w Zwierzyńcu. Pierwszym Honorowym Obywatelem w 2003 roku został Istvan Kovacs. Potem były kolejne tytuły, które otrzymali: Piotr Kotowski, Zdzisław Kotuła i Bolesław Stec (w 2007 roku), Władysław Sitkowski i Bolesław Wróblewski (w 2008), Jan Zdzisław Lotz (2010) Alfred Hałasa (2011), Wojciech Białasiewicz (2015) i Joachim Wojtala (2018).
Napisz komentarz
Komentarze