Mieczysław Kościński był dziennikarzem i regionalistą. Na początku swojej zawodowej kariery pracował w chełmskim oddziale Sztandaru Ludu, później w redakcji tej gazety w Lublinie, a następnie w redakcjach Dziennika Lubelskiego i Dziennika Wschodniego. Współpracował też z wieloma mediami lokalnymi. Był autorem informacji, ale też wywiadów, m.in. z twórcami ludowymi w cyklu Regionalne profile, których był pomysłodawcą. Jeszcze na łamach Sztandaru Ludu zainicjował akcję „Ratujmy pomniki – symbole pamięci”, w której ramach odremontowano 120 pomników nagrobnych i kapliczkę neogotycką na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Wydał kilka informatorów, napisał i wydał 11 książek poświęconych Krasnobrodowi . Ich tytuły to: Przydrożne pomniki wiary. Krasnobród i okolice (2001), Znani i nieznani. Szkice z przeszłości Krasnobrodu (2002), Krasnobród dawnych lat. Opowieści i wspomnienia (2003), Z gliny ulepione. Dzieje krasnobrodzkiego garncarstwa (2004), Za bramą ciszy. Na krasnobrodzkich cmentarzach (2005), Dawny Krasnobród. Ludzie, domy, ulice (2006), Krasnobrodzkie portrety rodzinne (2007), Dominikanie w Krasnobrodzie 1684-1864. Dzieje kościoła i klasztoru (2008), Pogoda dla Kurantowiczów. Fakty-Opowieści-Wspomnienia (2009), Byli wśród nas. Z dziejów Żydów w Krasnobrodzie (2011), Rzemiosłem Krasnobród stał (2014).
W 1999 r. jako aktywny dziennikarz był inicjatorem i współzałożycielem Krasnobrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, pomysłodawcą i głównym realizatorem „Galerii Krasnobrodzkiej” w Krasnobrodzkim Domu Kultury oraz „Galerii Regionalistów Lubelszczyzny” w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. W 2015 r. w Wydawnictwie Polihymnia wydał książkę Z Odessy do Krasnobrodu. Traktuje ona o dr Zygmuncie Klukowskim.
Odszedł 5 listopada w Warszawie. Zostanie pochowany 17 listopada na cmentarzu przy ul. Lipowej w Krasnobrodzie.
Napisz komentarz
Komentarze