Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 16:27
Reklama
Reklama

Nie żyje Mieczysław Kościński. Założył Krasnobrodzkie Towarzystwo Regionalne

Reklama
W wieku 84 zmarł w Warszawie blisko związany z Krasnobrodem Mieczysław Kościński, założyciel i prezes Krasnobrodzkiego Towarzystwa Regionalnego.
Nie żyje Mieczysław Kościński. Założył Krasnobrodzkie Towarzystwo Regionalne

Mieczysław Kościński był dziennikarzem i regionalistą. Na początku swojej zawodowej kariery pracował w chełmskim oddziale Sztandaru Ludu, później w redakcji tej gazety w Lublinie, a następnie w redakcjach Dziennika Lubelskiego i Dziennika Wschodniego. Współpracował też z wieloma mediami lokalnymi. Był autorem informacji, ale też wywiadów, m.in. z twórcami ludowymi w cyklu Regionalne profile, których był pomysłodawcą. Jeszcze na łamach Sztandaru Ludu zainicjował akcję „Ratujmy pomniki – symbole pamięci”, w której ramach odremontowano 120 pomników nagrobnych i kapliczkę neogotycką na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Reklama

Wydał kilka informatorów, napisał i wydał 11 książek poświęconych Krasnobrodowi . Ich tytuły to: Przydrożne pomniki wiary. Krasnobród i okolice (2001), Znani i nieznani. Szkice z przeszłości Krasnobrodu (2002), Krasnobród dawnych lat. Opowieści i wspomnienia (2003), Z gliny ulepione. Dzieje krasnobrodzkiego garncarstwa (2004), Za bramą ciszy. Na krasnobrodzkich cmentarzach (2005), Dawny Krasnobród. Ludzie, domy, ulice (2006), Krasnobrodzkie portrety rodzinne (2007), Dominikanie w Krasnobrodzie 1684-1864. Dzieje kościoła i klasztoru (2008), Pogoda dla Kurantowiczów. Fakty-Opowieści-Wspomnienia (2009), Byli wśród nas. Z dziejów Żydów w Krasnobrodzie (2011), Rzemiosłem Krasnobród stał (2014).

W 1999 r. jako aktywny dziennikarz był inicjatorem i współzałożycielem Krasnobrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, pomysłodawcą i głównym realizatorem „Galerii Krasnobrodzkiej” w Krasnobrodzkim Domu Kultury oraz „Galerii Regionalistów Lubelszczyzny” w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. W 2015 r. w Wydawnictwie Polihymnia wydał książkę Z Odessy do Krasnobrodu. Traktuje ona o dr Zygmuncie Klukowskim.

Odszedł 5 listopada w Warszawie. Zostanie pochowany 17 listopada na cmentarzu przy ul. Lipowej w Krasnobrodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

znajomy 17.11.2021 00:54
w Lublinie nie w Krasnobrodzie, pogrzeb i pochówek

Reklama

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: W szkole jest coraz mniej uczniów i coraz więcej pomieszczeń stoi pustych więc rola burmistrza jest dobrze tym gospodarować. Prywatny przedsiębiorca płacił czynsz za najem pomieszczeń czym można było pokryć wydatki na utrzymanie budynku ale oczywiście nie opłacało się to gminie. Zamiast dostosować wejścia do szkoły tak żeby spełniało warunki ustawy woleli zaproponować przedsiębiorcy ruderę, która wymaga cholendarnych nakładów na remont. Teraz jak ludzie się zbuntowali to burmistrz nagle udaje że to przedsiębiorca nie wyraża dobrej woli. Czy to jest poważne ???Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Korzystam z usług gabinetu od 8 lat, mam blisko i znam dobrze rehabilitantów. Z tego co wiem to pomieszczenie zaproponowane przez burmistrza wymaga nakładu na remont w kwocie 200 tys zł a burmistrz oczekiwał ze właściciel wyłoży 170tys na pomieszczenie które dalej będzie we władaniu burmistrza. To nie wiem kto by się zgodził na takie warunki…Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dni
Reklama