W uroczystości, która odbyła się 24 listopada, wzięli udział m.in.: siostra zamordowanego górnika Małgorzata Cierkos i jego siostrzenica Mariola Cierkos, jeden z przywódców strajku i kolega Krzysztofa Gizy Stanisław Płatek, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, przewodniczący Solidarności Regionu Środkowo-Wschodniego Marian Król, a także przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, górnicy oraz poczty sztandarowe.
Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym dzieci i młodzieży z Tarnogrodu, który w przejmujący sposób przeniósł uczestników do 1981 r., a więc do czasów, kiedy doszło do tragicznych wydarzeń na Śląsku.
Po akademii Małgorzata Cierkos i Robert Ciupa uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową ku czci Józefa Krzysztofa Gizy.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali młodzieży i organizatorom wydarzenia za pielęgnowanie pamięci o narodowych bohaterach.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Trzy dni później w katowickiej kopalni „Wujek” doszło do masakry strajkujących górników. Podczas pacyfikacji przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO zabito 9 górników, w tym pochodzącego z Tarnogrodu 24-letniego Józefa Krzysztofa Gizę, a ponad 20 innych odniosło obrażenia. Wśród rannych był m.in. obecny w Tarnogrodzie Stanisław Płatek.
Tablice pamiątkowe ku czci zamordowanych górników zostaną odsłonięte w 9 miejscach w Polsce. Jest to inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Napisz komentarz
Komentarze