Skuteczność przede wszystkim
Rolą rzecznika jest dbanie o interesy wszystkich uczestników procesów związanych z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego, w taki sposób, aby ich spostrzeżenia, doświadczenia i uwagi dotyczące wdrażania Programu docierały do instytucji odpowiedzialnych za jego zarządzanie. Rzecznik, poprzez kontakt zarówno z Wnioskodawcami, Beneficjentami, jak i innymi podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem funduszy unijnych odpowiedzialny jest za monitorowanie i sygnalizowanie poszczególnym instytucjom propozycji usprawnień w procesie realizacji Programu.
– Chcę podkreślić, że z dostępnych danych wynika, iż nasze województwo plasuje się w czołówce regionów pod względem liczby rozpatrzonych zgłoszeń w latach 2018 – 2020 – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Co więcej, zdecydowana większość zgłoszeń została rozpatrzona w sposób pozytywny dla zainteresowanych stron.
Rzecznik zajmuje się wszelkimi zgłoszeniami, które mogą dotyczyć szerokiego katalogu zagadnień. Są to m.in.: utrudnienia w staraniach o dofinansowanie, problemy powstające podczas realizacji projektu, niejasności procedur, przewlekłości postępowań, nadmierne lub nieuzasadnione wymagania, czy wreszcie niewłaściwa obsługa spraw. Rzecznik może być też mediatorem w kontaktach pomiędzy instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie RPO WL. Często służy to wypracowaniu kompromisu i polubownemu rozwiązywaniu problemów. Pozwala na zażegnanie sporu.
Komu pomaga Rzecznik
– Największą grupę wśród trafiających do nas problemów stanowią te, które zgłaszają uczestnicy projektów, czyli ostateczni odbiorcy wsparcia – mówi Piotr Wysok, lubelski Rzecznik Funduszy Europejskich. – Wielokrotnie udzielaliśmy im skutecznej pomocy w sprawach dla nich najistotniejszych. Interwencje dotyczyły na przykład wypłaty należnych w ramach projektu świadczeń, opóźnień w terminach realizacji szkoleń, czy też zakwalifikowania do udziału w projekcie, a nawet awarii instalacji odnawialnych źródeł energii.
Jak widać, dla rzecznika ważne są wszystkie sprawy związane z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nawet te najdrobniejsze z punktu widzenia całego Programu. Wszystkie są szczegółowo analizowane i jak zapewnia Piotr Wysok – każdy głos niezadowolenia zostanie wysłuchany.
Marszałek: współpracujcie z rzecznikiem
Analizując trafiające do Biura Rzecznika Funduszy Europejskich zgłoszenia, jego pracownicy dokonują również przeglądu obowiązujących procedur. W efekcie rzecznik wypracowuje propozycje usprawnień we wdrażaniu RPO WL. – Istotą działalności rzecznika jest bowiem praca na rzecz upraszczania zasad korzystania z funduszy unijnych – mówi Piotr Wysok. – Staramy się analizować sytuacje, wyciągać wnioski i wreszcie proponować rozwiązania, które usprawnią cały proces aplikowania i realizacji projektu.
Tak pojmowana działalność Rzecznika Funduszy Europejskich zakłada szeroką aktywność wszystkich instytucji i osób zaangażowanych w realizację projektów współfinansowanych z RPO WL. – Zachęcamy więc do przedstawienia swoich propozycji usprawnień, a także sygnalizowania ewentualnych utrudnień w realizacji projektów – mówi marszałek Stawiarski. – Dzielcie się Państwo z rzecznikiem swoimi spostrzeżeniami i sugestiami na temat jakości naszych usług. Wierzymy, że Państwa pomysły i opinie przyczynią się do zwiększenia skuteczności realizacji Programu oraz usprawnienia funkcjonowania naszych instytucji. Przyniesie to korzyści dla wszystkich stron oraz przyczyni się do dalszego rozwoju naszego regionu.
1. Osobiście: w pn. w godzinach od 7:30 do 17:00, w pozostałe dni tygodnia od 7:30 do 15:30. Po uprzednim umówieniu telefonicznym (81) 47 81 321/322 Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich ul. Stefczyka 3 20-151 Lublin.
2. E-mailowo: [email protected].
3. Za pośrednictwem strony internetowej www.rpo.lubelskie.pl poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.rpo.lubelskie.pl (zakładka Rzecznik Funduszy Europejskich).
Napisz komentarz
Komentarze