Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:53
Reklama
Reklama

Masz wrażenie, że reklamy w TV są dłuższe? Liczby nie kłamią

Jeżeli oglądając telewizję, odnosisz wrażenie, że jesteś atakowany reklamami w większym stopniu, niż jeszcze niedawno, to nie jest to złudzenie. Policzono, o ile wydłużyły się bloki promocyjne po zmianie przepisów.
Masz wrażenie, że reklamy w TV są dłuższe? Liczby nie kłamią

Autor: iStock

Zmiany zaszły na początku listopada. Należy wyjaśnić, że czas, jaki mogą zajmować reklamy w telewizji i radiu, jest ograniczony przepisami. Do niedawna było to maksymalnie 12 minut w ciągu jednej godziny. Jednak od listopada zaczęły obowiązywać nowe regulacje uwzględnione w Ustawie o radiofonii i telewizji oraz Ustawie o kinematografii. 12-minutowy limit przestał już obowiązywać, a wprowadzono nowe rozwiązania, w których myśl dobowy czas nadawania został podzielony na pasma godzinowe i wskazano dla nich czasowy limit reklam:

  • Od godz. 6 do godz. 18 wynosi on 144 minuty.
  • Od godz. 18 do godz. 24 wynosi on to 72 minuty.
  • Od godz. 24 do godz. 6 limitu nie ma.

Oznacza to, że w ostatnim, wskazanym paśmie materiały promocyjne można w praktyce emitować bez przerwy. Co do treści autopromocyjnych (zapowiadające np. programy na następne dni) też nie ma już limitu czasowego, a dotychczas były to 2 minuty na godzinę.

Zmiany zaszły także w relacjach sportowych. Do niedawna reklamy mogły być emitowane wyłącznie podczas przerw w rozgrywkach. Teraz możliwe jest przerwanie transmisji sportowej, ale wyłącznie w celu nadania pojedynczej reklamy.

Jak te zmiany wpłynęły na telewizję? Opisuje to serwis wirtualnemedia.pl. Okazuje się, że największe stacje TV w każdej godzinie miały średnio 10,4 minut reklam, czyi o 0,4 minuty więcej niż w listopadzie rok temu. Czas reklamowy najbardziej wydłużyła TVP2 (0,5 minuty) i TVP1 (o 0,2 minuty). W TVN nic się nie zmieniło, a w Polsacie ten wskaźnik nawet zmalał. Kiedy jednak przyjrzeć się poszczególnym blokom, to okazuje się, że bloki reklamowe w TVP1 i TVP2 od godziny 19 do 22 wydłużył się o aż 2,3 minuty do 9 minut (TVP1). W TVP2 był to wzrost o 1,8 minuty do 9,2 minut.

Anna Geryło, head of trading CEE & Nordics w agencji Wavemaker wskazuje, że w paśmie między godz. 21 a 22 w TVP1 wydłużyło średnio czas emisji reklamy nawet o 75 proc w porównaniu do sytuacji sprzed roku. „TVN także postanowiło zmniejszyć czas antenowy przeznaczony na reklamę i wykorzystać go w lepiej oglądanej porze - nowe prawo daje możliwość przesunięcia go nawet do godziny 18, stacja jednak postanowiła 'zarobiony czas antenowy' przesunąć głównie w pasmo między 11 a 13” - dodaje Geryło w wirtualnychmediach.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama