Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj (23 grudnia) minister Piotr Gliński i Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Jak podkreśla samorządowiec, jest to efekt kilkuletnich starń o takie rozwiązanie podejmowanych przez władze miasta.
– Podczas wielokrotnych rozmów spotkałem się z dużą życzliwością ze strony pana premiera Piotra Glińskiego, z którym zgadzaliśmy się w wielu miejscach, jeśli chodzi o możliwość współpracy na rzecz Orkiestry. Wszystkich przekonywałem, że warto włączyć się w ten projekt. Nasza jednostka jest prawdziwą perełką na muzycznej mapie Polski, istnieje już 140 lat i w pełni zasługuje na wsparcie z budżetu państwa – powiedział Andrzej Wnuk.
– Orkiestra Symfoniczna jest instytucją odnoszącą sukcesy, pięknie się rozwija. Uważam, że budżet centralny powinien wspierać tego typu działania i z wielką radością przystępujemy do tego projektu – dodał wicepremier Gliński.
Porozumienie oznacza, że działalność Namysłowiaków będzie finansował i samorząd, i budżet państwa. Umowa, póki co, obowiązuje do końca 2024 roku. Pieniądze z ministerstwa mają być na rozwój działalności artystycznej Namysłowiaków.
– Objęcie mecenatem państwa kierowanej przeze mnie instytucji znacząco podnosi nasz prestiż. Cieszę się, że władze ministerstwa doceniły potencjał zamojskiej Orkiestry. Instytucja o tak bogatym dorobku muzycznym jest ogólnonarodowym skarbem kultury – powiedział Tadeusz Wicherek, dyrektor Namysłowiaków.
Kierowana przez niego orkiestra, tworzona obecnie przez 50 muzyków, jest najstarszą symfoniczną w Polsce. W listopadzie 2021 świętowała swoje 140-lecie.
Miasto zapowiada, że w najbliższej przyszłości zostanie przeprowadzony konkurs architektoniczny na koncepcję gmachu filharmonii, w którym muzycy mieliby swoją siedzibę.
Napisz komentarz
Komentarze