Sekcja piłki ręcznej MKS Biłgoraj działa już przeszło 30 lat. W tym czasie wychowała wielu wartościowych zawodników, a najbardziej znanym jest Michał Chodara, uczestnik mistrzostw świata w Hiszpanii, w 2013 r. Jeszcze niedawno zespół seniorów MKS Biłgoraj występował w II lidze. I choć Padwa Zamość udowadnia, że „szczypiorniak” cieszy się wśród kibiców niemalejącą popularnością, to jednak na odrodzenie się zespołu seniorów w Biłgoraju nie ma co liczyć. Klub skupia się tylko na szkoleniu dzieci i młodzieży.
– Od pięciu lat nie mamy zespołu seniorów. Przede wszystkim zadecydowały o tym finanse. Na pospolitym ruszeniu nie da się oprzeć drużyny. Potrzebne są środki od hojnego sponsora, bo samo miasto nie jest w stanie utrzymać sekcji – mówi Janusz Ćwikła, wieloletni szkoleniowiec MKS Biłgoraj.
W sezonie 2021/2022 w wojewódzkich rozgrywkach ligowych uczestniczą dwie drużyny z biłgorajskiego klubu. W lidze młodzików (rocznik 2007) grają chłopcy i dziewczęta. Zespół chłopców rozegrał pięć spośród dwunastu zaplanowanych meczów. Dwa spotkania wygrał, trzy przegrał. W tabeli plasuje się na piątym miejscu w gronie siedmiu drużyn, za Padwą Zamość, Olimpią Biała Podlaska, Azotami Puławy i Padwą II Zamość, a przed Azotami II Puławy i Okszą Okszów. Z kolei młodziczki MKS Biłgoraj przegrały wszystkie sześć spotkań (przed nimi jeszcze osiem) i bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej zajmują ostatnie, ósme miejsce. Pierwszy jest MKS Lublin, a na kolejnych pozycjach plasują się: KMKS Kraśnik, MKS II Lublin, Łukovia Łuków, Sprint Ulan-Majorat, Roxa Lublin i KMKS II Kraśnik.
– Jestem bardzo zadowolony z zespołu chłopców, z ich zaangażowania, z frekwencji na zajęciach. Naprawdę wspaniale trenują, chociaż nie ma to jeszcze odzwierciedlenia w wynikach. Na razie rezultaty są poniżej oczekiwań, powinny być zdecydowanie lepsze, ale z optymizmem podchodzę do tej grupy. Ważne jest też to, że rodzice chłopców są mocno zaangażowani, dlatego dopingują swoje pociechy i je wspierają w rozwoju sportowym. Gorzej jest z dziewczynami. Tylko sześć dziewcząt w pełni się zaangażowało, pozostałe nie chcą trenować na sto procent. Nie poddajemy się. Zachęcamy do treningów swoich wszystkich podopiecznych jakością szkolenia i atrakcyjnymi wyjazdami – mówi trener Ćwikła.
Zespoły MKS Biłgoraj spotykają się trzy razy w tygodniu. Treningi odbywają się w trzech halach sportowych (OSiR, Szkoła Podstawowa nr 3, Medyczne Studium Zawodowe). Zajęcia wraz z trenerem Ćwikłą prowadzi Mateusz Trześniowski (bramkarz piłkarskiego zespołu Orła Tereszpol). Pomaga im Joanna Rubin. Klub posiada też trzy grupy naborowe w szkołach podstawowych nr 1, 3 i 5. Szkolenie prowadzą nauczyciele wychowania fizycznego – odpowiednio Artur Zawiślak, wspomniany Trześniowski i Jacek Spustek.
– W tych trzech grupach naborowych trenują dzieci w wieku do 11 lat. Od następnego roku szkolnego na bazie tych grup utworzymy zespół, który przystąpi do wojewódzkich rozgrywek ligowych Under 12 – informuje Ćwikła.
ZESPÓŁ MŁODZIKÓW MKS BIŁGORAJ
Bramkarze – Fabian Borowiec, Stanisław Czusz; rozgrywający – Kacper Charkot, Szymon Kwiatkowski, Daniel Osuch, Paweł Osuch, Szymon Poluga, Piotr Puźniak, Andrzej Sosiński, Adam Szabat, Igor Szcząchor, Daniel Wardach; skrzydłowi – Oskar Cios, Dominik Harasim, Miłosz Jastrzębski, Michał Rojek; obrotowi – Mateusz Kapusta, Piotr Pęcka.
Napisz komentarz
Komentarze