Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:08
Reklama
Reklama

Nowej wersji hymnu nie będzie. „Mazurek Dąbrowskiego” po staremu

Ministerstwo kultury wycofuje się z projektu zmian w hymnie Polski. Tak wynika z medialnych doniesień, a powodem są zastrzeżenia fachowców co do przygotowywanej ustawy.
Nowej wersji hymnu nie będzie. „Mazurek Dąbrowskiego” po staremu

Autor: gov.pl

„Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797 roku, a od 1927 r. oficjalnie jest hymnem Polski. Trzeba wyjaśnić, że jego obecna wersja znacznie różni się od rękopisu Józefa Wybickiego, który stworzył pieśń dłuższą i z innym układem zwrotek. Właśnie na kanwie oryginału kilka miesięcy temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło prace nad zmianą hymnu.

Najważniejszą modyfikacją miało być przestawienie zwrotek. Druga („Przejdziem Wisłę, przejdziem  Wartę”) miała być trzecią, a ta („Jak Czarniecki do Poznania”) miała stać się drugą. Ministerstwu chodziło o przywrócenie w hymnie chronologii zdarzeń, która była ujęta w oryginale.

„Do zmiany kolejności zwrotek raczej jednak nie dojdzie, bo ustawa prawdopodobnie trafi do kosza” – informuje teraz „Rzeczpospolita”, chociaż samo ministerstwo zapewnia, że ustawa nadal znajduje się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Mimo to, opierając się na własnych źródłach, dziennik podaje, że projekt ustawy „pójdzie do kosza” i zostanie opracowany nowy projekt.

Dlaczego tak się ma stać? Zdecydowały o tym opinie ekspertów służących radą resortowi i nie chodzi o prace nad hymnem. Projekt ustawy obejmuje znacznie więcej zagadnień i dotyczy generalnie symboli narodowych. Specjaliści od heraldyki postulowali przywrócenie Chorągwi Rzeczypospolitej, którą ma się posługiwać prezydent kraju. Chcieli także zmian i uregulowania barw w godle i wyglądzie znajdującego się w nim orła. Ministerstwo wzięło to pod uwagę, ale w sposób krytykowany przez heraldyków. Nie zgadzają się np. na pomysł wprowadzenia dwóch rodzajów flagi. „[…] biało-czerwoną, określaną jako „narodowa", oraz „państwową" z herbem. Tej ostatniej miałyby używać urzędy” – podaje dziennik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

na szczescie 10.01.2022 20:48
uff i bardzo dobrze, po co zmieniac cos co dobrze działa

ccc 06.01.2022 15:34
Niech zastąpią hymn "Ostrym cieniem mgły".

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama