Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:20
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Panie Zamoyskie do kupienia w księgarni

„Poczet Pań Zamoyskich” Agnieszki Lidii Płatek – to nowa publikacja na rynku wydawniczym. O książkę można pytać w zamojskiej księgarni Trio z Roztocza.
Panie Zamoyskie do kupienia w księgarni

Jeśli chodzi o żony ordynatów, to – jak zauważa we wstępie dr Jacek Feduszka – rozpoznawalność zyskały jedynie żony Jana Zamoyskiego (1542-1605). „Nikt nie zna, tak naprawdę nawet w przybliżeniu, losów żon innych Zamoyskich, stąd książka Pani Agnieszki Lidii Płatek wpisuje się znakomicie w najmniej znaną i opisywaną historię rodu Zamoyskich. Stanowi pierwszą próbę opisania nie tylko Pań Zamoyskich, jako małżonek, matek, ale nade wszystko jako kobiet swoich czasów” – napisał Jacek Feduszka.

Agnieszka Lidia Płatek, która na co dzień jest dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży-Kolonii pod Kraśnikiem, podkreśla, że fascynację kobietami z rodu Zamoyskich zawdzięcza Teresie Anieli z Michowskich Zamoyskiej, drugiej żonie VII ordynata – Tomasza Antoniego Zamoyskiego, fundatorce trójkątnej Kaplicy pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży. W książce autorka przybliża w swoich gawędach, czyli bez natłoku dat itp., sylwetki 21 żon ordynatów Zamoyskich, w tym wspomnianej Teresy Anieli Zamoyskiej. Jak napisała Agnieszka Lidia Płatek, wszystkie, począwszy od Anny z Ossolińskich, której „postać ukryta jest w cieniu młodości Jana Zamoyskiego aż do ostatniej – Róży z Żółtowskich, kobiety XX wieku – niezwykłej odwagi, wiary i hartu ducha – są pięknym spoiwem tej rodziny. Każda z nich zostawiła swój ślad w historii ordynacji, czyniąc ją przez to bogatszą i piękniejszą”.

Były wśród nich przedstawicielki m in. rodów Radziwiłłów, Czartoryskich, Potockich, Wiśniowieckich i innych. Bez nich historia Ordynacji Zamojskiej byłaby niepełna. W książce znalazły się ilustracje bohaterek, czyniąc publikację jeszcze bardziej wartościową.

O wydaną w 2021 r. przez lubelskie Norbertinum książkę „Poczet Pań Zamoyskich” można pytać w zamojskiej księgarni Trio z Roztocza Krzysztofa Bieleckiego przy ul. Grodzkiej 12 w Zamościu. Kontakt: tel. 885 050 095, e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama