Jeśli chodzi o żony ordynatów, to – jak zauważa we wstępie dr Jacek Feduszka – rozpoznawalność zyskały jedynie żony Jana Zamoyskiego (1542-1605). „Nikt nie zna, tak naprawdę nawet w przybliżeniu, losów żon innych Zamoyskich, stąd książka Pani Agnieszki Lidii Płatek wpisuje się znakomicie w najmniej znaną i opisywaną historię rodu Zamoyskich. Stanowi pierwszą próbę opisania nie tylko Pań Zamoyskich, jako małżonek, matek, ale nade wszystko jako kobiet swoich czasów” – napisał Jacek Feduszka.
Agnieszka Lidia Płatek, która na co dzień jest dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży-Kolonii pod Kraśnikiem, podkreśla, że fascynację kobietami z rodu Zamoyskich zawdzięcza Teresie Anieli z Michowskich Zamoyskiej, drugiej żonie VII ordynata – Tomasza Antoniego Zamoyskiego, fundatorce trójkątnej Kaplicy pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży. W książce autorka przybliża w swoich gawędach, czyli bez natłoku dat itp., sylwetki 21 żon ordynatów Zamoyskich, w tym wspomnianej Teresy Anieli Zamoyskiej. Jak napisała Agnieszka Lidia Płatek, wszystkie, począwszy od Anny z Ossolińskich, której „postać ukryta jest w cieniu młodości Jana Zamoyskiego aż do ostatniej – Róży z Żółtowskich, kobiety XX wieku – niezwykłej odwagi, wiary i hartu ducha – są pięknym spoiwem tej rodziny. Każda z nich zostawiła swój ślad w historii ordynacji, czyniąc ją przez to bogatszą i piękniejszą”.
Były wśród nich przedstawicielki m in. rodów Radziwiłłów, Czartoryskich, Potockich, Wiśniowieckich i innych. Bez nich historia Ordynacji Zamojskiej byłaby niepełna. W książce znalazły się ilustracje bohaterek, czyniąc publikację jeszcze bardziej wartościową.
O wydaną w 2021 r. przez lubelskie Norbertinum książkę „Poczet Pań Zamoyskich” można pytać w zamojskiej księgarni Trio z Roztocza Krzysztofa Bieleckiego przy ul. Grodzkiej 12 w Zamościu. Kontakt: tel. 885 050 095, e-mail: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze