Działka budowlana w Zamościu, Siedliskach, Płoskiem, Szopinku czy Sułowie – na lokalnym rynku ofert jest wiele. Nie na wszystkich tych działkach istnieje możliwość szybkiego rozpoczęcia budowy. Problemem może być kwestia ich uzbrojenia.
Z mediami i drogą
– Mówiąc o działce uzbrojonej, mamy na myśli teren, na którym są wykonane przyłącza gazu, wody, prądu i kanalizacji. A to oznacza, że poprzedni właściciel przeszedł procedury i zebrał dokumenty potrzebne do uzyskania przyłączy – tłumaczy agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak. Dodaje też, że dzięki przyłączom działka nadaje się pod budowę, co znacznie skraca moment rozpoczęcia budowy.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt, aby mówić o pełnym uzbrojeniu działki. – Chodzi o dostęp do drogi publicznej. Działka może leżeć bezpośrednio przy drodze publicznej. Może też leżeć przy drodze wewnętrznej lub dostęp może się odbywać poprzez służebność gruntową. Status drogi sprawdzimy w urzędzie miasta lub gminy – mówi agent. Działka w pełni uzbrojona jest atrakcyjniejsza od działki nieuzbrojonej lub w części uzbrojonej, co wpływa na jej wyższą cenę. Mimo to wielu inwestorów woli zapłacić więcej, aby ominąć formalności związane z uzbrojeniem działki.
Z możliwością uzbrojenia
Na rynku nieruchomości pojawiają się ogłoszenia, które dotyczą działek z możliwością uzbrojenia. Niektórzy mylnie interpretują to jako fakt uzbrojenia. Tymczasem rzeczywistość może okazać się dużo bardziej skomplikowana. Dlatego zanim kupimy działkę, sprawdźmy w realu, jak się sprawy mają. Może się okazać, że działka leży w pobliżu zabudowań, do których są podciągnięte media. Dlatego uzbrojenie działki powinno odbyć się bezproblemowo. Wiąże się to jednak z kilkumiesięcznym załatwianiem uzgodnień i pozwoleń z zakładami wodociągowymi i energetycznymi, opracowywaniem projektów przyłączy oraz ich budową, co wiąże się z kosztami na poziomie kilkunastu tysięcy złotych.
To, że działka znajduje się w znacznej odległości od domów, nie oznacza, że szansa na jej uzbrojenie przepadła. Z dokumentów geodezyjnych dowiemy się, czy w pobliżu nie przebiega wodociąg miejski, linie energetyczne niskiego napięcia czy gazociąg. Należy liczyć się z tym, że uzbrojenie takiej działki będzie dużo więcej kosztować i niekiedy po prostu się to nie opłaca.
Sprawdź dokumenty
Często ogłoszeniodawca nagina rzeczywistość, pisząc, że taka działka jest uzbrojona. Warto się dobrze zorientować, bo formalności dotyczące uzyskania zgody na przyłącza mogą znacznie wydłużyć moment rozpoczęcia budowy. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie działki, sprawdźmy, czy jest uzbrojona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego oraz mapie zasadniczej. Dokumenty te dostaniemy w starostwie powiatowym. Uzbrojenie działki można sprawdzić również przez Internet, w GESUT, czyli Krajowej Bazie Danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu. Nie obejmuje ona jeszcze swoim zasięgiem całego kraju, ale rozwija się szybko. Dzięki temu bez ponoszenia dodatkowych kosztów (np. uzyskania mapy zasadniczej) uzyskamy wstępne dane na temat uzbrojenia działki.
Napisz komentarz
Komentarze