Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:56
Reklama
Reklama

Koronawirus zabija

Od początku epidemii w Polsce zmarło już ponad 102 tysiące osób zakażonych SARS-CoV-2.
Koronawirus zabija
Eksperci nie mają wątpliwości, że póki co szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia przed zakażeniem, ale przede wszystkim ciężkim przebiegiem i zgonem spowodowanym COVID-19.

To tak, jakby w ciągu niespełna dwóch lat (pierwszy przypadek SARS-CoV-2 stwierdzono w Polsce w marcu 2020) wymarli wszyscy mieszkańcy Zamościa, Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego. W zeszłym tygodniu przekroczyliśmy granicę 100 tys. zgonów pacjentów z COVID-19. Koronawirus zbiera w Polsce śmiertelne żniwo, a mimo tego tylko trochę ponad połowa obywateli zdecydowała się zaszczepić.

Tylko w ciągu minionego tygodnia, od poniedziałku do niedzieli (10-16 stycznia) w Polsce odnotowano 2564 zgony pacjentów, u których potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Większość z tych osób cierpiała na inne tzw. choroby współistniejące, ale aż 791 z nich było wcześniej zdrowych, a zmarli wyłącznie z powodu infekcji COVID-19.

Nie chcemy się szczepić

Niestety, Polska pod względem śmiertelności bardzo źle wypada na tle innych europejskich krajów. Przyczyn jest z pewnością kilka, ale najważniejsza z nich to fakt, że wciąż niewiele osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi. 

Do poniedziałku 17 stycznia w naszym kraju wykonano 49 mln 558 tys. 781 szczepień. W pełni zabezpieczonych jest jednak tylko 21 mln 434 065 osób, czyli ok. 56,5 proc. Województwo lubelskie jest poniżej średniej krajowej. W naszym regionie po pełnym szczepieniu są 881 984 osoby. To mniej niż połowa mieszkańców Lubelszczyzny.

Przedostatnie miejsce w województwie zajmuje gmina Tereszpol, gdzie w pełni zaszczepionych jest tylko 33 proc. mieszkańców. Słabo pod tym względem jest w też w gm. Księżpol – 35,1 proc., Aleksandrów – 36,3 proc., Goraj – 36,6 proc. czy gm. Biłgoraj – 36,6 proc. Na Zamojszczyźnie najwięcej w pełni zaszczepionych jest w Hrubieszowie – 54,7 proc., Tomaszowie Lubelskim – 53,9 proc., gm. Horodło – 51,8 proc., Zamościu – 51,6 proc., gm. Mircze – 51,4 proc. czy Tyszowce – 50,1 proc.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama