Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:04
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Nieruchomości: Zwiększy się ochrona kupującego

Domy na zgłoszenie, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego, wakacje w Towarzystwach Budownictwa Społecznego to niejedyne zmiany prawne, które weszły lub wejdą na rynek nieruchomości w 2022 roku. Od lipca będzie też można bezpieczniej kupować mieszkania lub domy będące w budowie od deweloperów.

Autor: Fot. pixabay.com

Ustawa deweloperska z 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ustanowiła ochronę praw nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. W uproszczeniu gwarantuje ona ochronę środków kupującego wpłaconych na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Zabezpiecza je w przypadku, gdy deweloper zbankrutuje. W tym roku ustawa zostanie zastąpiona nową wersją, która ma jeszcze bardziej chronić interes kupującego.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Obecnie deweloperzy muszą gromadzić wpłaty klientów na mieszkaniowych rachunkach powierniczych (MRP) zamkniętych lub otwartych. W przypadku rachunków zamkniętych bank wypłaca przedsiębiorcy pieniądze dopiero po przeniesieniu własności mieszkania lub domu na nabywcę. Najczęściej jednak deweloperzy korzystają z rachunków otwartych, z których środki trafiają do dewelopera stopniowo, zgodnie z harmonogramem prac na budowie. Kupujący ponosi więc ryzyko straty pieniędzy w sytuacji, gdy firma przerwie budowę lub upadnie, a bank przekazał jej już środki z rachunku.

W myśl nowej ustawy, kupujący mieszkanie lub dom będące w budowie odzyska swoje pieniądze nie tylko, kiedy deweloper zbankrutuje. – Również wtedy, gdy przerwie prace na budowie lub nie usunie istotnej wady mieszkanie lub domu. Nawet wtedy, gdy kupujący zdecyduje się z tego powodu zerwać umowę. Zagwarantuje to Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – wyjaśnia Tomasz Juszczak, agent Północ Nieruchomości. Wpłaty kupującego będą bezpieczne także w momencie, kiedy upadnie bank. Jeśli przekroczą równowartość 100 tys. euro, środki wypłaci Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Wpłat do DFG będą dokonywać deweloperzy. Dlatego środki zgromadzone na otwartych lub zamkniętych rachunkach powierniczych będą bezpieczniejsze. Co ważne, banki będą zobowiązane do kontrolowania oraz rozliczania inwestycji i w zależności od postępu prac mają wypłacać poszczególne transze środków dla deweloperów.

Umowy rezerwacyjne

W nowej ustawie unormowano prawnie umowy rezerwacyjne. To duży ukłon w stronę klienta, ale i dewelopera. Chronią interesy obu stron. – W momencie zawarcia umowy rezerwacyjnej deweloper zobowiąże się do czasowego wyłączenia jej ze swojej oferty. To oznacza, że kupujący może się spokojnie starać o kredyt hipoteczny, o ile zakup chce sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego. A nawet jeśli bank odmówi kupującemu udzielenia kredytu to nie traci pieniędzy, którymi opłaciłby notariusza, podpisując od razu umowę deweloperską. Deweloper też może spać spokojnie, bo zniknie problem wykreślenia z księgi wieczystej jego roszczenia w przypadku, kiedy klient nie dostanie kredytu. W ten sposób szybciej sprzeda nieruchomość – mówi agent Północ Nieruchomości.

Umowy rezerwacyjne poprzedzające umowy deweloperskie wyeliminują wiele problemów. Deweloper będzie musiał zwrócić opłatę rezerwacyjną rezerwującemu mieszkanie, jeśli bank odmówi mu kredytu lub jeśli firma dokona zmian w prospekcie bez wiedzy rezerwującego. W myśl ustawy umowa rezerwacyjna powinna zawierać m.in. informację na temat jej stron, ceny rezerwowanej nieruchomości, wysokość opłaty rezerwacyjnej (jeżeli została przewidziana) oraz okres na jaki oferta będzie zarezerwowana. Uregulowano też wysokość opłaty rezerwacyjnej, która ma wynosić maksymalnie 1 proc. wartości mieszkania lub domu.

Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama