Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data nie jest przypadkowa. 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Niemcy utworzyli obóz w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. "Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny" - przeczytamy na stronie internetowej dzisiejszego Miejsca Pamięci i Muzeum Aschwitz-Birkenau.
Historycy oceniają, że ogółem do obozu trafiło co najmniej 1,3 miliona osób, w tym: 1,1 mln Żydów; ok. 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów i ponad 30 tysięcy osób innych narodowości.
Napisz komentarz
Komentarze