Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:35
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Życie z kredytem będzie łatwiejsze? Rząd zapewnia, że tak

Osoby z kredytem hipotecznym mają zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Takie są założenia nowych przepisów, nad którymi pracuje rząd. Co się zmieni?
Życie z kredytem będzie łatwiejsze? Rząd zapewnia, że tak

Autor: iStock

Rosnące stopy kredytowe, a w związku z tym także raty zobowiązań to dziś numer jeden rozmów w wielu polskich domach. Powód? Raty hipoteczne idą w górę. Nastroje kredytobiorców pogarszają jeszcze zapowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński ogłosił ostatnio, że wkrótce stopy procentowo mogą wzrosnąć do wielkości, której nie przewiduje wielu ekonomistów. Słowem, dziś życie z kredytem hipotecznym w Polsce nie jest ani łatwe, ani tanie.

Dlatego rząd przygotowuje rozwiązania, które mają ulżyć wielu kredytobiorcom. Jak informuje RMF FM, w przyszłym tygodniu tymi propozycjami ma się zająć rząd. Gdy zyskają jego akceptację, projekt trafi do Sejmu. Może się to stać już w lutym.

O co dokładnie chodzi?

O pieniądze i banki. Kiedy kupuje się mieszkanie lub dom na kredyt, wszystkie dane muszą być wpisane do księgi wieczystej. Normą jest długi czas oczekiwania – zdarza się, że nawet rok – na sfinalizowanie procedury. Przez ten czas banki każą płacić tzw. ubezpieczenie pomostowe. To środki dla firmy ubezpieczeniowej, którą zazwyczaj wskazuje sam bank.

„Ubezpieczenie pomostowe, patrząc z perspektywy klienta, nie przypomina innych polis. W jego przypadku klient-kredytobiorca nie jest stroną umowy, ani nie uzyskuje żadnej realnej ochrony. Stanowi ono zabezpieczenie, które bank udzielający kredytu otrzymuje od firmy ubezpieczeniowej. Rolą kredytobiorcy jest opłacać za niego składkę. Dlatego takie ubezpieczenie powinno być traktowane wyłącznie jako dodatkowy koszt, który trzeba ponieść w związku z zawarciem umowy kredytowej” – uważa jedna ze znanych firm ubezpieczeniowych działających w Polsce.

Czasami jest to jednorazowa wpłata, ale częściej spotykanym rozwiązaniem jest doliczanie należności do raty kredytu. Jednocześnie banki przez okres wpłacania ubezpieczenia często podwyższają marżę kredytu. Dla osoby z zobowiązaniem hipotecznym to wszystko oznacza dodatkowe koszty.

Co ma się zmienić?

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje polecić sądom, żeby wpisy do ksiąg wieczystych traktować priorytetowo i przyspieszyć procedury, skracając ich czas, a co za tym idzie – okres ubezpieczenia pomostowego. Drugim rozwiązaniem jest wspomniana ustawa, według której tego rodzaju opłaty bank miałby oddać klientowi lub zaliczyć je do przyszłych spłat kredytu.

 Być może już od marca banki zwracałyby kredytobiorcom dodatkowe koszty – prognozuje RMF FM.

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama