Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:44
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Pamiątkowa fotka z 1939 roku

Wyglądają jak turyści, którzy właśnie zrobili sobie zdjęcie przed jakąś niebywałą atrakcją. Jednak trzej mężczyźni na starej, wykonanej prawdopodobnie w 1939 r. fotografii to niemieccy żołnierze w mundurach Wehrmachtu. Stoją przed zdobytym, polskim działem przeciwlotniczym w zamojskich koszarach.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Pamiątkowa fotka z 1939 roku

Autor: ze zbiorów Arkadiusza Jakubowskiego

– Wyglądają jak turyści, którzy właśnie zrobili sobie zdjęcie przed jakąś niebywałą atrakcją. Jednak trzej mężczyźni na starej, wykonanej prawdopodobnie w 1939 r. fotografii to niemieccy żołnierze w mundurach Wehrmachtu. Stoją przed zdobytym, polskim działem przeciwlotniczym w zamojskich koszarach.

Nie ma wątpliwości, że to jest właśnie to miejsce – mówi Arkadiusz Jakubowski z Zamościa. – W tle tej fotografii widać budynki zamojskich koszar, które dzisiaj wyglądają niemal identycznie. Zmieniły się tylko niektóre detale i okoliczne drzewa. 
Zamojskie koszary mają ponad stuletnią historię. Ich budowę na kilkudziesięciu wywłaszczonych działkach zakończono 1908 r. Powstało tam 88 ceglanych, często bliźniaczo podobnych do siebie budynków, które były wykorzystane przez dwa rosyjskie pułki. Obok postawiono cerkiew garnizonową (dzisiaj jest to kościół  pw. św. Michała Archanioła). 

Po zakończeniu I wojny światowej w koszarach stacjonował 9 Pułk Piechoty Legionów oraz 3 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów, a podczas niemieckiej okupacji koszarowe budynki zajęły wojska niemieckie. Można to...zobaczyć. Bo wielu zwykłych żołnierzy Wehrmachtu zabrało na wojnę aparaty fotograficzne. 

Dokumentowali w ten sposób swoje wojenne podboje, także na Zamojszczyźnie. Zdjęcia m.in. przesyłali rodzinom. Wiele z takich fotografii przetrwało. Co ciekawe, część z nich od jakiegoś czasu można kupić na niemieckich aukcjach internetowych. 

– Interesują mnie stare, wojenne fotografie – opowiada Arkadiusz Jakubowski. – Z tego powodu śledzę także niemieckie aukcje w Internecie. Bo czasami pojawiają się tam zdjęcia z czasów wojny wykonane w Zamościu. Przeważnie są one bardzo drogie. Fotografia przedstawiająca trzech Niemców przed zdobytym polskim sprzętem wojskowym (w tle widać także wozy taborowe – przyp. red.) taka jednak nie była. 

Pan Arkadiusz kupił ją. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama