Kacper Przybyłko przechodzi z Philadelphia Union do Chicago Fire
Ostatnie dni za Oceanem Atlantyckim pełne były spekulacji i niepewności odnośnie przyszłości Kacpra Przybyłki. W końcu jednak potwierdziły się przypuszczenia amerykańskich dziennikarzy. Urodzony w Bielefeld Polak oficjalnie przechodzi z Philadelphia Union do Chicago Fire. Transfer ma kosztować drużynę ze stanu Illinois 1,15 mln USD. Opłata w ramach środków alokacyjnych rozdzielona będzie na dwie raty w sezonie 2022 i 2023.
Przybyłko związany jest z Major League Soccer (MLS) od 2019 roku. Liga amerykańska może i nie jest w Polsce najpopularniejsza, choć bez wątpienia warto przyjrzeć jej się z bliska. Tym bardziej, że zawierając zakłady w tej lidze jest szansa, że powiększysz swój budżet, bo tak wygląda zarabianie na bukmacherce. Wiele spotkań ma całkiem atrakcyjne kursy na poszczególne zdarzenia, więc jeśli interesujesz się typowaniem piłki nożnej, koniecznie sprawdź ofertę legalnych polskich bukmacherów w ramach MLS.
Pamiętaj jednak, że należy korzystać tylko z bukmacherów legalnie działających w Polsce tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez internet. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, a jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się ze specjalistą leczenia uzależnień.
Kacper Przybyłko podpisał kontrakt z Chicago Fire do końca sezonu 2023. Z niepotwierdzonych źródeł w USA wynika jednak, że już prowadzone są wstępne rozmowy na temat przedłużenia obecnej umowy z piłkarzem.
Polski piłkarz świetnie radził sobie w trzech poprzednich sezonach spędzonych w Filadelfii. Sezon 2021 klub Philadelphia Union zakończył na drugim miejscu w ligowej tabeli. W 34 meczach sezonu zasadniczego Przybyłko zdobył 12 bramek, a więc nieco mniej, niż polski kolega Adam Buka (16 trafień w 31 meczach).
Od czasu debiutu w MLS w 2019 roku, 35 bramek Przybyłki plasuje go na trzecim miejsce w MLS, za Josefem Martinezem (38) i Raulem Ruidiazem (37). Jego 49 goli i asyst łącznie stanowi czwartą najwyższą sumę w MLS w tym okresie, tuż za wynikami Carlosa Veli (59), Valentina Castellanosa (52) i Johnny'ego Russella (51).
Kim jest Kacper Przybyłko?
Kacper Przybyłko urodził się 25 marca 1993 roku w niemieckim Bielefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jego ojciec Mariusz również był piłkarzem, zaś matka Wioletta zajmowała się lekkoatletyką. Posiada dwóch braci: starszy Mateusz jest reprezentantem Niemiec w skoku wzwyż, zaś bliźniak Jakub także gra w piłkę nożną.
Kacper posiada podwójne obywatelstwo niemieckie i polskie, więc potencjalnie może być reprezentantem jednej z dwóch reprezentacji. Do tej pory występował jedynie w juniorskich drużynach reprezentacji Polski – U-18, U-19, U-20 oraz U-21. Przygodę z kadrą narodową zakończył w 2014 roku, lecz do seniorskiej drużyny nie otrzymał do tej pory powołania.
Swoją karierę klubową rozpoczynał w rodzinnym Bielefeld, gdzie w sezonie 2011/12 wystąpił w dwóch meczach lokalnej Arminii. Z 3. Bundesligi przeniósł się do najwyższej klasy rozgrywkowej, by grać przez trzy sezony w szeregach 1. FC Köln. Na boiskach 1. Bundesligi nigdy nie wystąpił, a gdy klub z Kolonii spadł do drugiej ligi, Przybyłko grał już regularnie.
Spędził jeszcze rok na wypożyczeniu w Bielefeld, po czym rozegrał sezon w Greuther Fürth oraz trzy sezony w 1. FC Kaiserslautern. W ostatnim roku w Niemczech (2017/18) wspomagał też drużynę 1. FC Kaiserslautern II w lokalnej Oberlidze.
W Stanach Zjednoczonych napastnik posługuje się amerykańską Zieloną Kartą. Niespełna 29-letni piłkarz dołączył do klubu Chicago Fire po trzech sezonach rozegranych w koszulce Philadelphia Union. Obok Adama Buksy, jest najbardziej znanym Polakiem występującym w amerykańskiej lidze Major League Soccer.
Jak działają rozgrywki Major League Soccer w USA?
Sezon piłkarski w amerykańskiej Major League Soccer rozpoczyna się w tym roku już 16 lutego. Podobnie, jak w innych dyscyplinach sportowych w USA, również MLS dzieli się na dwie dywizje – wschodnią i zachodnią. W 2021 roku uczestniczyło w nich odpowiednio 14 i 13 drużyn. Po zakończeniu fazy zasadniczej odbywa się runda play-off, której zwycięzca zostaje mistrzem ligi.
Aktualnym mistrzem z 2021 roku jest drużyna New York City FC, która w finale pokonała Portland Timbers 1:1 (4:2 w rzutach karnych). Najbardziej utytułowanym klubem amerykańskim pozostaje jednak Los Angeles Galaxy, rozsławione swego czasu przez Davida Beckhama. Klub ten dziewięciokrotnie grał w finale MLS, pięciokrotnie sięgając po puchar ligi.
Na chwilę obecną na amerykańskich boiskach możemy podziwiać występy pięciu polskich piłkarzy. Oprócz wspomnianego wcześniej Kacpra Przybyłki, który dołączył do Chicago Fire, mamy również następujących piłkarzy:
Adam Buksa – New England Revolution
Jarosław Niezgoda – Portland Timbers
Przemysław Tytoń – FC Cincinnati
Patryk Klimala – New York Red Bulls
Warto również dodać, że w lidze MLS występują kluby z Kanady. W Konferencji Wschodniej jest to Toronto FC (mistrz z 2017 roku), a w Zachodniej Vancouver Whitecaps FC. Rozgrywki MLS obserwować można w Polsce na kanałach ESPN i Polsat Sport.
Materiał przygotowany https://www.probukmacher.pl/.
Napisz komentarz
Komentarze