Polski (nie)Ład
Polski Ład to przede wszystkim zmiany w ulgach podatkowych. Teoretycznie podniesienie kwoty wolnej od podatku i dodatkowe przywileje rekompensujące straty tzw. klasie średniej to pozytywne strony tego przedsięwzięcia. W praktyce okazało się jednak, że niektóre grupy pracowników otrzymały niższe pensje niż przed "rewolucją". W poniedziałek 7 lutego rząd poinformował o przyjęciu dymisji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, tłumacząc, że polityk poczuwa się do odpowiedzialności za wszystkie niedociągnięcia Polskiego Ładu. Nieoficjalnie mówi się, że podobny los czeka m.in. wiceministrów tego resortu.
Kto jest winny całego zamieszania?
Choć decyzja o odsunięciu Kościńskiego była do przewidzenia już w chwili, kiedy zaczęto wspominać o ewentualnych dymisjach, sami Polacy nie są do końca zgodni z obciążaniem ministra odpowiedzialnością za nieudaną reformę. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Analitycy zapytali uczestników sondażu, czy i kto powinien ponieść konsekwencje tego zamieszania.
Większość respondentów (37,5 proc.) ocenia, że odpowiedzialni za reformę podatkową są „wiceministrowie finansów i wysocy rangą urzędnicy Ministerstwa Finansów, którzy pracowali nad wdrożeniem reformy", jednak nie dotyczy to konkretnych nazwisk, a całego zespołu.
Niewiele mniej, bo 36,1 proc. niechlubnych głosów otrzymał premier Mateusz Morawiecki. Kolejnych 8,1 proc. ankietowanych twierdzi, że nie widzi potrzeby wyciągania konsekwencji wobec kogokolwiek. Z kolei zaledwie 7,7 proc. pytanych popiera wczorajszą dymisję Tadeusza Kościńskiego. Pozostałych 10,6 proc. badanych nie wyraziło jednoznacznej opinii.
Źródło: United Surves / RMF FM; Graf.: News4Media
Napisz komentarz
Komentarze