W byłej przychodni zdrowia przy ul. Zamojskiej powstała m.in.: sala audiowizualna wraz z wyposażeniem, sale konferencyjno-szkoleniowe, pokój zabaw dla dzieci, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, grup nieformalnych, sala spotkań dla młodzieży, sala fitness, taneczna, sale dla klubów, w tym seniora oraz pracownie tematycznie. Łącznie ponad 37 pomieszczeń. Wykonany został parking, oświetlenie, nasadzenia zieleni. Powstała zielona siłownia zewnętrzna, która jest miejscem rekreacji. Dodatkowo obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego powierzchnia wynosi 1 340 mkw.
- Budynek od ponad 50 lat nie przechodził remontów, jego stan pozostawiał wiele do życzenia. Był zagrzybiony, przeciekał dach, pękały ściany. Praktycznie nadawał się do rozbiórki - mówi Józef Rudy, burmistrz Frampola. Obecny obiekt jest nie do poznania. Wszystko dzięki doskonałemu pomysłowi na jego zagospodarowanie, jak również uzyskanemu dofinansowaniu. Koszt inwestycji to kwota blisko 5,5 mln zł, z czego aż 85% władze gminy pozyskały ze środków unijnych.
- Wierzę, że będzie to miejsce budujące lokalną tożsamość i poczucie więzi mieszkańców, miejsce aktywnego spędzania czasu wolnego, zabawy i rekreacji. Obiekt, który będzie umożliwiał prowadzenie zajęć i warsztatów: edukacyjnych, artystycznych, kulturalnych, terapeutycznych, rekreacyjnych. Niechaj będzie miejscem do samorealizacji oraz integracji obecnego i przyszłych pokoleń mieszkańców Frampola i Gminy. Gorąco zapraszam mieszkańców, dzieci, młodzież i tych nieco starszych do korzystania z Centrum, w szczególności młodzieżową Grupę Wolontariuszy „CZEMU”, członków Chóru Gminnego, Klubu Seniora „Kwiaty Jesieni”, klubu tanecznego, klubu wędkarskiego, grupy nieformalne, samorząd Frampola – mówi z dumą burmistrz Frampola.
Zamysł odrestaurowania, rozbudowy i modernizacji budynku byłej przychodni zdrowia we Frampolu narodził się podczas prac Komisji Wspólnych Rady Miejskiej poprzedniej kadencji. Głównym inicjatorem działań w tym kierunku był ówczesny burmistrz Tadeusz Niedźwiecki. 2 marca 2017 roku powołany został roboczy Komitet Rewitalizacji na czele którego stanął Jerzy Łoziński. Wspólnie przy zaangażowaniu pracowników Urzędu Miejskiego wypracowano koncepcję. Jak tylko znalazła się możliwość otrzymania dofinansowania, złożono wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Środki udało się pozyskać. Projekt pn. ,,Modernizacja istniejących budynków przy ul. Zamojskiej 13 we Frampolu oraz w Teodorówce 124 na potrzeby społeczne mieszkańców Gminy Frampol" przeszedł do fazy realizacji. 18 grudnia 2018 roku burmistrz Frampola Józef Rudy podpisał z Zarządem Województwa Lubelskiego umowę na dofinansowanie inwestycji. Już w roku kolejnym wykonano prace budowlane, dzięki którym odrestaurowano i oddano do użytku budynek remizo-świetlicy w Teodorówce. W październiku 2019 roku podpisana została umowa na modernizację i przebudowę budynku przy ul. Zamojskiej 13. Wykonawcą inwestycji była firma „JP Usługi Budowlane Jan Pikuta” z siedzibą w Biłgoraju. Nadzór inwestorski nad zadaniem pełniła firma: M.S. Konstruktor Nadzory Inwestorskie Michał Satowski z Lublina. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 2019 roku a zakończono 22 grudnia 2021. Głównym projektantem było Biuro Projektowe Agnieszka Cylwik.
Inwestycja była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura społeczna, Działanie 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich w formie współfinansowania przez Unię Europejską.
Napisz komentarz
Komentarze