Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:50
Reklama
Reklama

Nie dostajemy podwyżek, bo boimy się o nie prosić

Ponad połowa Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie w 2021 roku nie wzrosło, a tylko 43 proc. z nich odczuwa zadowolenie z wysokości otrzymywanej pensji. Czy oczekujemy od pracodawców, że zapłata za wykonywane obowiązki wzrośnie w bieżącym roku? A może zamierzamy o to poprosić? Na te pytania odpowiadają wyniki specjalnego raportu.
Nie dostajemy podwyżek, bo boimy się o nie prosić

Autor: iStock

Raz na kilka miesięcy instytut badawczy Randstad przygląda się sytuacji na rynku pracy. Zadając pytania osobom zatrudnionym, specjaliści tworzą raport pod nazwą „Monitor rynku pracy”, którego treść oddaje m.in. nastroje wśród zatrudnionych. W lutowej edycji przedsięwzięcia respondenci zostali zapytani o to, czy w 2021 roku zostały im przyznane podwyżki wynagrodzeń. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 55 proc. badanych. Pozostałych 45 proc. ankietowanych zarabia tyle, co w latach poprzednich.

Pracowników zapytano również o poziom zadowolenia z otrzymywanej pensji. „Raczej zadowolonych” lub „bardzo zadowolonych” było 43 proc. respondentów. Negatywnie swoje wpływy na konto oceniło 26 proc. Pozostałe osoby nie mają żadnego zdania w tej kwestii.

Połowa ankietowanych liczy na podwyżkę wynagrodzenia w 2022 roku. Kolejnych 50 proc. badanych to osoby, które „raczej” lub „zdecydowanie” nie mają takich oczekiwań.

Uczestnicy badania, pytani o to, czy w najbliższym czasie zamierzają wystąpić o podwyżkę, w 32 proc. rozważają taką możliwość. 24 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy podejmie taki krok. 3 proc. zagadnienie to zupełnie nie dotyczy. Co ciekawe, 42 proc. badanych „raczej” lub „zdecydowanie” nie zamierza rozmawiać z pracodawcą o wyższej pensji. Jako powód wskazuje, że mogłoby to zostać źle odebrane, obawę przed reakcją szefa lub szefowej czy kiepską kondycję finansową firmy.

- Mamy ustawową płacę minimalną, która jest podwyższana praktycznie co roku. Ona stanowi amortyzator osłabiający motywację do ubiegania się o wzrost wynagrodzenia. To dotyczy przede wszystkim osób niżej zarabiających. Jednocześnie płaca minimalna stanowi trochę mechanizm równania w górę, więc inne grupy płacowe też oczekują wyższej pensji – powiedziała portalowi PR News prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama