Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:45
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Nie żyje Witold Paszt - zamościanin, wokalista zespołu VOX, artysta nietuzinkowy i szczery człowiek

Odszedł w otoczeniu rodziny, późnym piątkowym wieczorem w swoim domu w Zamościu. Wokalista i założyciel grupy VOX miał 68 lat. Pozostaną po nim niezapomniane szlagiery: "Bananowy song" czy "Szczęśliwej drogi już czas".
Nie żyje Witold Paszt - zamościanin, wokalista zespołu VOX, artysta nietuzinkowy i szczery człowiek

Autor: Fot. Facebook

Wiadomość o śmierci Witolda Paszta zasmuciła jego fanów, znajomych i środowisko artystyczne, w którym Paszt cały czas był aktywny. Artyści żegnają go i składają kondolencje rodzinie.

Pierwszy raz spotkaliśmy się pół wieku temu. Byliśmy młodzi, pełni marzeń, w duszach grała nam muzyka... A dziś się żegnamy... Witku dziękuję za to półwiecze spotkań przy wielu okazjach, dobre i serdeczne rozmowy. Niech Ci tam gra muzyka... - napisał wokalista Krzysztof Cugowski.

Już nigdy nie spotkamy się w tym składzie. Żegnaj Witku, na zawsze zapamiętam Cię takiego, jak podczas naszej krótkiej, lecz wspaniałej wspólnej przygody w »The Voice Senior« - uśmiechniętego, dowcipnego i pełnego prawdziwej, ludzkiej życzliwości. Serce pęka… Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Piotr Cugowski i dołączył zdjęcie zrobione tak niedawno w studiu The Voice Senior, w którym razem z Pasztem byli jurorami. 

Aktor Piotr Gąsowski tak zareagował na wiadomość o śmierci artysty:

Nie wierzę, płaczę… Odszedł Witek Paszt! Wiciu był jedną z tych osób, które były ze mną od zawsze… Moi rodzice uwielbiali Witka i Grupę Vox i to uwielbienie odziedziczyłem po nich… A kiedy poznałem ich osobiście, a na dodatek miałem zaszczyt z nimi i z Witkiem występować, jeździć po świecie i się przyjaźnić… byłem z tego tytułu bardzo dumny… A teraz nadal jestem dumny, ale przede wszystkim jestem… zrozpaczony i niezwykle przygnębiony…

Wspaniały człowiek

Witold Paszt urodził się 1 września 1953 roku w Zamościu. Ukończył szkołę muzyczną w rodzinnym mieście, potem podjął studia na wydziale wychowania muzycznego na UMCS-ie, ale ich nie ukończył. Zespół VOX założył ponad 40 lat temu. Razem z nim śpiewali Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz Jerzy Słota (prywatnie kuzyn Witolda Paszta).Dziś ich przeboje m.in. "Bananowy song", "Zabiorę cię, Magdaleno" czy "Rycz mała, rycz", "Szczęśliwej drogi już czas" znane są w najodleglejszych zakątkach świata. Paszt doskonale śpiewał i świetnie poruszał się na scenie. Uwielbiał grać koncerty dla Polonii.

Najbardziej wzruszają nas koncerty, które gramy dla Polonii. Doskonale pamiętam czasy, kiedy nie można było swobodnie wyjeżdżać z Polski. Wtedy w Stanach przyjęto VOX ze łzami w oczach - mówił w wywiadzie dla "Twojego Dziennika". 

W 2001 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Witolda Paszta "Jak słońce", przy której wokalista współpracował z Sewerynem Krajewskim, Robertem Chojnackim i Jerzym "Dudusiem" Matuszkiewiczem. Ostatnio był jurorem kolejnej edycji popularnego programu „The Voice Senior“.

Zawsze podkreślał, że najlepiej czuje się własnym domu i że najważniejsza jest dla niego jego rodzina. Bardzo przeżył rozstanie ze swoją ukochaną żoną Martą (zmarła 17 lutego 2018 roku). Byli razem przez 50 lat. Poznali się w szkole średniej, podczas obozu wędrownego w Kotlinie Kłodzkiej.

"Nie miałem w ogóle doświadczenia w sprawach damsko-męskich, ale traf chciał, że pewna dziewczyna skręciła nogę. Byłem tam z gitarą, więc gitarę zarzuciłem na plecy, wziąłem dziewczyną na ręce i jak się jej przypatrzyłem, pomyślałem: »Już cię nie puszczę«. Tą dziewczyną okazała się moja żona" – wspominał Witold Paszt w wywiadzie dla "Faktu". 

Byliśmy bardzo udanym małżeństwem. Z ręką na sercu przysięgam, że pokłóciliśmy się dwa razy w życiu. I to nie mocno! Praktycznie nie podnosiliśmy na siebie głosu. Jak były jakieś konflikty, to szybko znikały. Wystarczyła spokojna rozmowa. Każdemu życzyłbym, by przeżył z drugą osobą 50 lat w takiej ogromnej atmosferze szacunku i miłości" – opowiadał i przyznawał, że jej odejście było najgorszą rzeczą, jaka spotkała go w życiu.

Wsparcie miał od swoich córek - Aleksandry i Natalii, pozostałej rodziny i znajomych. 

W ostatnich miesiącach Paszt bardzo podupadł na zdrowiu. Trzy razy przechodził COVID-19. Wydawało się, że pokonał chorobę. Niestety, okazało się, że jest inaczej.

Witold Paszt zmarł 18 lutego, dokładnie dzień po czwartej rocznicy śmierci swojej żony.  

Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, Artysta w pełnym znaczeniu tego słowa. Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą Mamą. Bardzo się do Niej spieszył. Tata odszedł spokojnie w domu, w otoczeniu córek, wnucząt, zięciów, najukochańszych zwierząt. Wierzymy, że zawsze będzie z nami poprzez swoją muzykę i dobro, którym obdzielał każdego potrzebującego. Jesteśmy zrozpaczeni. Nasze serca są złamane. Dziękujemy za wspaniałą opiekę Wojewódzkiemu Szpitalowi im. Jana Pawła II w Zamościu, Naszym Przyjaciołom i Fanom Taty za wsparcie i ciepłe słowa płynące do Niego w ostatnich dniach. Szczegóły dotyczące pożegnania Taty zostaną podane w późniejszym terminie. Przedstawicieli mediów prosimy o uszanowanie czasu naszej żałoby. Natalia i Aleksandra Paszt z rodzinami  - napisała w mediach społecznościowych rodzina wokalisty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szkoda :( 19.02.2022 20:48
to byl ostatni z Voxu czy jeszcze ktos zyje? słyszalem dzis wczesniej o tym w TV mówili, wielka strata, wielki Zamościanin

Agata 20.02.2022 12:32
Dwóch pozostałych Panów żyje.

Słuchacz 20.02.2022 17:29
Ale reaktywacji VOX z tego co mówią nie będzie.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama