Wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna i kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki spotkali się we wtorek, 22 marca, z dyrektorami szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy oraz dyrektorami jednostek podległych związanych z pomocą społeczną i oświatą. Rozmawiano o sytuacji uchodźców odnośnie edukacji i zatrudnienia.
- W obecnej nie łatwej sytuacji, pewne sprawy muszą być przedyskutowane, ustalone w szerszym gronie, by była pełna korelacja naszych działań. Chcieliśmy wypracować wspólny mianownik w kontekście przyjmowania uczniów do szkół ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski, przedyskutowanie kwestii związanych z brakiem kompatybilności systemów oświaty polskiego i ukraińskiego oraz szukania takich rozwiązań, by ci uczniowie mogli być w naszych szkołach przyjęci i mogli pobierać naukę - mówi Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski.
Do szkół średnich, podległych powiatowi, uczęszcza obecnie troje uczniów, którzy uciekli przed wojną. Do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej uczęszcza jeden uczeń, natomiast do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju dwie osoby. Znają one język polski. Uchodźcy interesowali się również innymi szkołami, jednak do podjęcia nauki nie doszło. W I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ nie podjął nauki żaden uczeń z Ukrainy. Natomiast dwie osoby pytały o możliwość przyjęcia do szkoły. Do Zespołu Szkół Specjalnych wpłynęło jedno podanie o przyjęcie, jednak rodzice nie przedstawili odpowiedniej opinii.
Podczas spotkania rozmawiano także o konieczności integracji uczniów i zapewnienia im pomocy, w tym dodatkowych lekcji języka polskiego. Rozmawiano także o kwestii wydawania orzeczeń dla dzieci i ewentualnych kwestii tzw. zespołów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Ustalono także, iż powstanie międzyszkolny zespół, który przygotuje instrukcje i formularze przyjęć uczniów do szkół średnich prowadzonych przez powiat biłgorajski.
Dyskutowano również o pomocy socjalnej dla uchodźców, pieczy zastępczej, pomocy związanej z zapewnieniem noclegu czy kwestiach związanych z zatrudnieniem. Powiatowym Urząd Pracy w Biłgoraju przeznaczył jedno z pomieszczeń tylko i wyłącznie na rzecz obsługi uchodźców z Ukrainy. Pracuje tam osoba znająca jeżyk ukraiński. Tworzona jest także baza pracodawców chcących zatrudnić u siebie osoby z Ukrainy. Urząd ma już konkretne oferty, dotyczące branż gastronomicznej, usługowej czy związanej z krawiectwem.
Napisz komentarz
Komentarze