Urodził się 18 czerwca 1946 r. w Grabowicy (parafia Susiec). 8 grudnia 1984 r. biskup pomocniczy lubelski Piotr Hemperek udzielił mu święceń kapłańskich w kościele o. Kapucynów na Poczekajce w Lublinie. Inkardynowany do Diecezji Lubelskiej z Zakonu Ojców Kapucynów. W latach 1991-1996 był proboszczem w Honiatyczach, następnie w Łaszczówce (1996-1999) oraz Górecku Kościelnym (1999-2016). 17 sierpnia 2016 roku przeszedł na emeryturę i przebywał w Tomaszowie Lubelskiem w parafii św. Józefa. Zmarł 12 kwietnia br. w szpitalu w Chełmie. Ustalane są szczegóły pogrzebu.
Ks. Tadeusz Sochan dał się poznać także jako, animator życia kulturalnego, twórca corocznego Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.
W 2011 roku dla Tygodnika Niedziela mówił tak o Górecku Kościelnym; "Wędrówką życie jest człowieka" - pisał poeta. Tej wędrówki dosłownie doświadcza ksiądz. Dziwna jest ta droga. Jednym z powracających znaków jest Św. Franciszek. Górecko to przecież stare miejsce franciszkanów. Dawniej to oni żyli i pracowali wśród roztoczańskich lasów - w Górecku. Do dziś w duszach moich parafian brzmi nuta franciszkowej prostoty i umiłowania piękna, radości życia, choć nie jest ono łatwe. Tę nutę usłyszałem od pierwszego spotkania z moimi parafianami. Myślę, że gramy razem, a jeszcze w naszej góreckiej kapeli jest biskup - Św. Stanisław. On, gdy naszą orkiestrę poniesie fantazja, przypomina: "Trzymać się nut i nie fałszować!". W Górecku Kościelnym minęło 25-lecie mojego kapłaństwa. Mówię mojego, choć ono jest Chrystusa, ale przeze mnie realizowane, więc "noszę skarb w naczyniu glinianym"
Ks. Tadeusz Sochan został doceniony przez wielu. Minister Kultury odznaczył go Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, "Niedziela" medalem "MaterVerbi", marszałek województwa tytułem "Vice-Ambasadora Województwa Lubelskiego za rok 2004", a z okazji X Festiwalu Pieśni Maryjnej tytułem "Zasłużonego dla Lubelszczyzny". Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania kultury, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i pedagogicznej. W roku 2010 otrzymał nagrodę Fundacji "Polcul" z Australii, "Złoty Tabor" - od króla Cyganów i Rady Starszych na Festiwalu Kultury Romów w Glinojecku za promocję kultury cygańskiej, a także nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze