Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:14
Reklama
Reklama

Dęby Pamięci w gminie Łabunie

Mieszkańcy gminy Łabunie pamiętają o ofiarach zbrodni katyńskiej. W Łabuniach, Wierzbiu i Wólce Łabuńskiej są symboliczne Dęby Pamięci, które przypominają miejscowym o tych, którzy zginęli 82 lata temu.
Dęby Pamięci w gminie Łabunie

Autor: Fot. Gmina Łabunie

W Wólce Łabuńskiej Dąb Pamięci przy Remizie Strażackiej jest poświęcony st. post. Wincentemu Rozkresowi, pośmiertnie awansowanemu na aspiranta. Rozkres urodził się 18 lutego 1898 w Wólce Łabuńskiej. 3 V 1935 ukończył Normalną Szkołę Fachową w Sosnowcu. Co najmniej od 1936 służbę pełnił w policji woj. wołyńskiego, we wrześniu 1939 na Posterunku w Zabramiu (powiat Dubieński). Był jeńcem Ostaszkowa. Został rozstrzelany w 1940 r. w Kalininie (obecnie Twer). Jest pochowany w Miednoje.

Kolejny Dąb Pamięci w gminie Łabunie znajduje się na terenie ogrodu "Pawie Pióro” w Łabuniach i poświęcony Włodzimierzowi Łuniowi. Był posterunkowym Policji Państwowej. Urodził się 15 grudnia 1908 r. w Łabuniach. Został aresztowany w listopadzie 1939 r., przebywał w  więzieniu w Mołodecznie, następnie w Wilnie, Czerwieniu. Do Mińska trafił 9 maja 1940 r. Stracony w 1940 r. w Kuropatach.

Dąb Pamięci przy Urzędzie Gminy Łabunie przypomina Tadeusza Curyłło, porucznika (ur. 5 X 1914 roku w Świętalce k/ Kraśnika). Curyłło pracował w Urzędzie Gminnym w Łabuniach. Był zastępcą komendanta powiatowego przysposobienia wojskowego w Zamościu. W 1939 dowódcą plutonu w 9 Pułku Piechoty Legionów. Zginął w 1940 r. w lesie śmierci na Kozielskiej Górze pod Smoleńskiem. Jest pochowany w Katyniu.

Przy Świetlicy Wiejskiej w Wierzbiu znajduje się Dąb Pamięci Antoniego Turczyna, który pochodził właśnie z tej miejscowości. Był nauczycielem, redaktorem i regionalistą, obrońcą Lwowa w 1918 r., uczestnikiem wojny z bolszewikami 1920. Związany był z Biłgorajem, wydawał tam gazetę pt. „Ziemia Biłgorajska”. Badał folklor, m.in. Wierzbia, Ruszowa oraz Roztocza. Aresztowany przez NKWD i zamordowany 26 marca 1945 roku w Riazaniu.

Na cmentarzu parafialnym w Łabuniach spoczywa ppor. Jan Antoniewicz (ur. 10 maja 1910 r. w Polanach w gminie Krynice). Antoniewicz studiował we Lwowie, praktykę odbywał w Wilnie. Był podporucznikiem służby zdrowia, lekarzem medycyny. Został zamordowany w Charkowie. 

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w każdym z tych miejsc zapalone zostały znicze. Władze gminy: wójt Mariusz Kukiełka oraz przewodnicząca Elżbieta Kuźma, złożyli tam też wiązanki kwiatów. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

BABIA 17.04.2022 19:04
A o mordach na WOŁYNIU PAMIĘTACIE

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama