Teatry wiejskie z trzech województw ponownie zjechały do Tarnogrodu, aby na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentować swoje widowiska. W piątek, 22 kwietnia, uroczyście rozpoczął się 44. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.
Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych ma bogatą tradycję. Odbywa się w Tarnogrodzie od 1975r. Podczas tych spotkań widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z danego regionu Polski, obserwuje od dawna niewykonywane czynności gospodarskie. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec i wiele innych oraz prac wiejskich: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itd. Publiczność często ma okazję spróbować regionalnych potraw i napitków, którymi, po „odegraniu przez nie roli” na scenie, jest częstowana przez aktorów. Niejednokrotnie potrawa jest przyrządzana podczas spektaklu jako regionalne danie charakterystyczne dla odgrywanego obrzędu, wtedy widz może poczuć się jak gość wydarzenia.
Najlepsze spektakle regionalnych przeglądów prezentują się na Ogólnopolskim Sejmików Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się od 1984 r. jesienią w Tarnogrodzie.
Napisz komentarz
Komentarze