Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:00
Reklama
Reklama

Tarnogród: Stolica teatru wiejskiego

Już po raz 47. Tarnogród gości uczestników Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Na deskach tarnogrodzkiej sceny od piątku do niedzieli można oglądać widowiska, które nawiązują do tradycji i obrzędów polskiej wsi.
Tarnogród: Stolica teatru wiejskiego
Na trzy dni Tarnogród zmieni się w międzywojewódzką scenę teatru wiejskiego22

Autor: TOK

Teatry wiejskie z trzech województw ponownie zjechały do Tarnogrodu, aby na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentować swoje widowiska. W piątek, 22 kwietnia, uroczyście rozpoczął się 44. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. 

Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych ma bogatą tradycję. Odbywa się w Tarnogrodzie od 1975r. Podczas tych spotkań widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z danego regionu Polski, obserwuje od dawna niewykonywane czynności gospodarskie. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec i wiele innych oraz prac wiejskich: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itd. Publiczność często ma okazję spróbować regionalnych potraw i napitków, którymi, po „odegraniu przez nie roli” na scenie, jest częstowana przez aktorów. Niejednokrotnie potrawa jest przyrządzana podczas spektaklu jako regionalne danie charakterystyczne dla odgrywanego obrzędu, wtedy widz może poczuć się jak gość wydarzenia.

Najlepsze spektakle regionalnych przeglądów prezentują się na Ogólnopolskim Sejmików Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się od 1984 r. jesienią w Tarnogrodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama