Samorząd województwa dba o zdrowie
– Podpisaliśmy trzy kolejne umowy na inwestycje w obszarze służby zdrowia. Edukacja i ochrona zdrowia to absolutnie dwa priorytety każdego samorządu – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Sfinansujemy je z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2021.
24 miliony złotych dla Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie pochodzą z instrumentu REACT-EU, który zapewnił dodatkowe pieniądze na zwalczanie skutków pandemii COVID-19.
Natomiast 23,7 mln, które zasilą konto szpitala przy al. Kraśnickiej, pochodzą z dotacji przyznanych w ramach dostępnych jeszcze pieniędzy RPO. Największy szpital województwa zrealizuje za nie dwa projekty. Wzmocni dzięki temu jakość świadczonych przez siebie usług medycznych. – Trzeba pamiętać, że do unijnej dotacji dokładamy także własne pieniądze. Całkowita wartość wszystkich projektów sięgnie prawie 59 milionów złotych – podkreśla Marszałek Stawiarski.
Pacjenci postcovidowi w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy
Lubelski WOMP uzyskał dofinansowanie na realizację projektu zatytułowanego „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19”.
Pandemia była niewątpliwie jedną z najtrudniejszych prób dla systemu ochrony zdrowia i uwidoczniła obszary wymagające wsparcia, także w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem. Odpowiedzią na ujawnione problemy był przygotowany przez Komisję Europejską instrument finansowy REACT-EU. To właśnie z tego źródła pochodzą pieniądze pozyskane przez WOMP.
Inwestycja zakłada dobudowę do budynku głównego pięciokondygnacyjnego bloku. Powstanie funkcjonalny i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny budynek. W opinii Anny Rutczyńskiej-Rumińskiej, dyrektor WOMP, realizacja tych planów pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwość skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do właściwego leczenia na poziomie ambulatorium.
Modernizacja oddziału toksykologii i cyfryzacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie
Największy szpital naszego regionu zyskał dotację na realizację dwóch projektów. Łącznie będzie to prawie 23,7 mln zł. Jak zapowiada Piotr Matej, dyrektor placówki, pieniądze powiększone o wkład własny (1,2 mln zł) wystarczą na:
-
zmodernizowanie Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego. Zyska on m.in. własną Izbę Przyjęć, 18 stanowisk monitorowanych, gabinet USG i Pracownię Hiperbarii Tlenowej. Zakupiony zostanie nowy sprzęt medyczny, m.in. defibrylatory, łóżka, respiratory, kardiomonitory z centralą czy pompy strzykawkowe.
-
zwiększenie dostępności do usług ochrony zdrowia świadczonych przez szpital drogą elektroniczną. Wdrożone zostaną systemy i dziesięć e-usług informatycznych dla pacjentów. Wszystko to wpłynie na poprawę gromadzenia i przetwarzania danych medycznych, a także dostępu do informacji medycznej tak dla pacjentów, jak i pracowników jednostki. Skróci to również czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia i pozwoli szpitalowi przejść w pełni na komunikację elektroniczną, również pomiędzy placówkami medycznymi.
<
Napisz komentarz
Komentarze