Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:40
Reklama
Reklama

Zmiany w programach serwisów streamingowych. Wchodzą specjalne znaki

Materiały dostępne na internetowych platformach streamingowych muszą być oznaczone. Nowe przepisy właśnie wchodzą w życie. Kogo dotyczą?
Zmiany w programach serwisów streamingowych. Wchodzą specjalne znaki

Autor: iStock

Ta zmiana to efekt wejścia w życie rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczy ono treści w serwisach streamingowych, które mogą mieć niepożądany wpływ na osoby nieletnie.

Część z takich oznaczeń widzowie znają już z telewizji. Małe, kolorowe symbole umieszczane są na ekranie podczas emisji każdego z programów.

Przypomnijmy, że są to:

  • oliwkowy kwadrat z liczbą 12 – program przeznaczony dla małoletnich od lat 12,
  • pomarańczowy kwadrat z liczbą 16 – program przeznaczony dla małoletnich od lat 16,
  • czerwony kwadrat z kluczykiem – od lat 18.

Co do platform internetowych to KRRiTV chce ostrzegać odbiorcę przed obrazami pokazującymi prymitywne i brutalne zachowania seksualne czy przemoc. Dlatego materiały streamingowe mają być teraz oznaczone w następujący sposób:

  • kwadrat z literą P – przemoc,
  • kwadrat z literą S – seks,
  • kwadrat z literą W – wulgaryzmy,
  • kwadrat z literą N – narkotyki.

Czy takie znaczki zobaczymy w każdym programie każdej platformy? Okazuje się, że nie.

„Rozporządzenia będą musiały przestrzegać serwisy zarejestrowane w Polsce. Są to np. Canal+ online, Player czy Polsat Box Go. Nie obejmuje ono zagranicznych platform streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max czy Viaplay. Ich systemy oznaczeń zależą od krajów, w których zarejestrowały działalność i uzyskały licencję. W przypadku Netfliksa to Holandia, a w przypadku HBO Max Czechy” – wyjaśnia serwis wirtualnemedia.pl. I dodaje, że zagraniczne platformy często precyzyjniej, niż reguluje to polskie prawo, oznaczają swoje materiały.

„Poza seksem, wulgaryzmami, przemocą, nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, informują za pośrednictwem napisów po uruchomieniu poszczególnej pozycji programowej chociażby o scenach samobójstwa mogących zagrozić osobom z depresją albo o ujęciach z migającym światłem, które mogą zaszkodzić widzom z padaczką” – czytamy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama