Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:51
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

21 maja na placu przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, lubelscy terytorialsi po raz piąty obchodzili swoje święto. Z tej okazji odbyła się przysięga nowych żołnierzy oraz piknik wojskowy. W uroczystości uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak oraz dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła.
Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: Fot. 2 LBOT

Data największej bitwy partyzanckiej na Lubelszczyźnie, jaką stoczyły oddziały „Zapory” z okupantem niemieckim pod Krężnicą Okrągłą, została decyzją ministra obrony narodowej wyznaczona, jako oficjalne święto 2 Lubelskiej Brygady OT. W tym roku uroczystość odbyła się w Kraśniku i towarzyszyła jej przysięga wojskowa, piknik oraz wiele atrakcji dla całych rodzin. Wyjątkowość uroczystości podkreśla fakt, że dokładnie pięć lat temu, w dniu 21 maja 2017 r. pierwsi ochotnicy z Lubelszczyzny złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w szeregach 2 LBOT. Obecnie lubelska brygada liczy ok. 3500 żołnierzy.

Przysięgę wojskową na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT złożyło tym razem 43 ochotników z województwa lubelskiego. Słowa roty przysięgi nowi żołnierze wypowiedzieli w obecności swoich dowódców, rodzin i najbliższych oraz licznie przybyłych gości. Wśród nich obecni byli mi.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do zgromadzonych żołnierzy, podziękował im za decyzję wstąpienia do WOT i podkreślił, jak ważne jest to dla bezpieczeństwa Lubelszczyzny oraz całego kraju. Przypomniał również o zadaniach jakie realizują żołnierze obrony terytorialnej.

Żołnierze WOT pokazali swoją sprawność, determinację, zaangażowane podczas skutecznych akcji, kiedy usuwali skutki klęsk żywiołowych, gdy przeżywaliśmy czas pandemii, kiedy to w każdym szpitalu byli obecni żołnierze w oliwkowych beretach wspierając cywilną służbę zdrowia i dziś pomagają na granicy wspierając Straż Graniczną, aby uszczelnić granicę polsko-białoruska, odpierać ataki hybrydowe na naszą granicę. Są zawsze gotowi, są zawsze blisko, jesteśmy z nich dumni - powiedział szef resortu obrony narodowej.

Do żołnierzy i zebranych gości zwrócił się również dowódca WOT, gen. broni Wiesław Kukuła. Szczególne podziękowania skierował do rodziców, wychowawców i nauczycieli za wychowanie w duchu patriotycznym i wkład w późniejsze decyzje Polaków o wstępowaniu do służby wojskowej.

Generał Kukuła wspomniał również o formowaniu nowego batalionu WOT w Kraśniku:

 Jestem tutaj również dlatego by w sposób symboliczny rozpocząć dzisiaj realizację decyzji pana ministra Błaszczaka, związanej z powołaniem tutaj, w Kraśniku 24 batalionu lekkiej piechoty. Miałem okazję porozmawiać dzisiaj z mieszkańcami i jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat zakończymy formowanie tego batalionu i będzie on ważną częścią systemu bezpieczeństwa, nie tylko województwa ale i całego regionu.

W trakcie uroczystości dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz odebrał odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zostały również wręczone odznaczenia resortowe dla żołnierzy 2 LBOT za długoletnią i wzorową służbę oraz zasługi dla obronności kraju.

W ramach pikniku Terytorialsi przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy uzbrojenia, sprzętu specjalistycznego, w tym sprzętu wykorzystywanego do ochrony polsko-białoruskiej granicy. Jedną z atrakcji był dynamiczny pokaz przeprowadzenia zasadzki z użyciem środków pozoracji pola walki. Zainteresowani służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej mieli okazję porozmawiać z żołnierzami - rekruterami 2 LBOT.

2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech brygad WOT, które zorganizowano jako pierwsze w Polsce. Plany formowania powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. Zadania obrony terytorialnej skoncentrowane są na wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Terytorialsi z lubelskiego uczestniczą w najważniejszych przedsięwzięciach szkoleniowych WOT, również z innymi rodzajami Sił Zbrojnych, partnerami z NATO, szkolą się w swoim SRO i współpracują z innymi służbami w regionie. WOT rozbudowuje swoje struktury na Lubelszczyźnie – trwa obecnie formowanie 19. Nadburzańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku w ramach struktur 2 LBOT.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama