Zamość po raz drugi będzie sceną Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Inauguracja 21. Festiwalu „Dwa Teatry” już 10 czerwca. Przez cztery dni widzowie będą mogli nasycić się sztuką teatralną, której na co dzień w Zamościu bardzo brakuje. Te kilka dni warto więc wykorzystać maksymalnie.
Poza spektaklami, słuchowiskami radiowymi będzie wiele wydarzeń towarzyszących. Będzie „Radio dzieciom”, czyli spektakle radiowe dla dzieci i warsztaty z Kasią Stoparczyk (w Sali Ślubów w Ratuszu). W Auli Państwowej Szkoły Muzycznej – warsztaty muzyczne z Adamem Strugiem i słuchowisko „Pan Tadeusz” Mickiewicza (na żywo). W Liceum Plastycznym im. Bernarda Moranda – warsztaty plastyczne z prof. Lechem Majewskim – autorem tegorocznego plakatu festiwalowego. Do tego wystawy plenerowe w przestrzeni zespołu staromiejskiego.
Wisienką na torcie będzie 13 Zamojska Arlekinada (11 czerwca). Początek o godz. 21. Arlekinada to widowisko łączące taniec, muzykę i teatr, inspirowane komedią dell’arte, nawiązujące do karnawału weneckiego. Udział w niej weźmie ponad 100 wykonawców – tancerze, muzycy, żonglerzy i aktorzy – każdy przebrany w karnawałowe i historyczne kostiumy. Dawne dworskie tańce zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Akompaniować mu będzie Zespół Muzyki Dawnej „Capella all’Antico” oraz Grupa Perkusyjna „White Drums” Szkoły Muzycznej YAMAHA. W Arlekinadzie wystąpią również aktorzy Lwowskiego Teatru WOSKRESINNIA z fragmentami spektaklu ulicznego „Suita dla dwojga”. To widowisko, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Atmosfera będzie wspaniała!
Wróćmy jeszcze do Festiwalu „Dwa Teatry”. Jego punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Wielkiej Nagrody. W tym roku za całokształt dokonań artystycznych zostaną uhonorowani Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz. Od rana do wieczora widzowie i słuchacze będą mogli oglądać spektakle telewizyjne (w sali Consulatus)i słuchać słuchowiska radiowe (w Jazz Clubie Kosz ). Na koniec jurorzy wręczą nagrodę „Dwóch Teatrów”. Ocenianych będzie 12 zróżnicowanych tematycznie spektakli, które widzowie mogli oglądać w sezonie 2021/2022. To: „Akompaniator” Anny Burzyńskiej w reż. Adama Sajnuka, „Badania ściśle tajne. New constructive ethics” Iwana Wyrypajewa, „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka, „Krawiec” Sławomira Mrożka w reż. Marka Bukowskiego, „Król Edyp” Sofoklesa w reż. Jacka Raginis-Królikiewicza, „lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Kingi Dębskiej, „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza w reż. Przemysław Stippa, „Misja Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego w reż. Michała Szcześniaka, „Romeo i Julia” Williama Szekspira w reż. Katarzyny Klimkiewicz, „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza w reż. Andrzeja Barańskiego, „Stryjeńska. Let's dance Zofia” Anny Dudy w reż. Mariusza Bonaszewskiego.
– To będzie trudny orzech dla zgryzienia dla naszych jurorów – mówi o konkursowych spektaklach Kalina Cyz, redaktor naczelna TVP Kultura, dyrektor Teatru Telewizji.
Nagrody będą wręczane w kilkunastu kategoriach. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali finałowej na płycie Rynku Wielkiego w Zamościu w poniedziałek, 13 czerwca.
Szczegółowy program Festiwalu "Dwa Teatry" już wkrótce znajdzie się na naszej stronie internetowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają cały czas wolontariuszy (zgłoszenia: [email protected], 84 677 23 06).
Napisz komentarz
Komentarze