Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:54
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Rozśpiewani w tradycji

Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju realizuje projekt „Rozśpiewani w tradycji – warsztaty białego śpiewu”. W warsztatach uczestniczą uczniowie dwóch szkół gminnych.
Biłgoraj: Rozśpiewani w tradycji

Wybrane grupy młodzieży pochodzą ze środowisk, gdzie przetrwały tradycje śpiewu ludowego, głównie poprzez działalność utytułowanych zespołów śpiewaczych: Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, Zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” i Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej. Zachowany tradycyjny repertuar oraz umiejętności naturalnego, białego śpiewu mają szanse zostać przekazane młodemu pokoleniu.

Od 25 kwietnia do 27 maja w Szkołach Podstawowych w Woli Dereźniańskiej i w Bukowej trwały cykliczne warsztaty prowadzone przez instruktora białego śpiewu. Spotkały się one z zaskakującym zainteresowaniem dzieci i młodzieży szkolnej. W zajęciach uczestniczyło ok. 40 uczniów.

Wszystkie zajęcia rozpoczynały się od ćwiczeń rozluźniających, oddechowych i z emisji głosu, czyli procesu generowania i wydobywania dźwięku w mowie i śpiewie. Proces ten składa się z czynności oddychania, fonacji, rezonansu i artykulacji. Ich koordynacja jest świadomym działaniem, które pozwala na efektywne posługiwanie się narządem głosu. Dopiero później młodzież poznawała tradycyjne pieśni pochodzące z miejsca ich zamieszkania. Warsztaty prowadziła Agnieszka Szokaluk – Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, która tradycyjny śpiew praktykuje od 1999 roku.

W kolejnym etapie projektu odbędą się warsztaty z członkiniami Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej dla uczniów szkoły w Woli Dereźniańskiej i Zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” dla uczniów szkoły w Bukowej, które przeprowadzone zostaną w czerwcu. Praktyczna nauka tradycyjnych pieśni biłgorajskich odbędzie się poprzez bezpośredni przekaz międzypokoleniowy. Zajęcia poświęcone będą technice śpiewu otwartym głosem oraz tradycyjnym pieśniom biłgorajskim, odpowiednim dla repertuaru dziecięcego, czyli takim jak kołysanki, pieśni sieroce i pasterskie. Zwieńczeniem warsztatów w obydwu szkołach będą koncerty dla społeczności szkolnych.

Projekt „Rozśpiewani w tradycji – warsztaty białego śpiewu” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju został dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama